BMI: تاثیر ترامپ بر سرمایه گذاری در معدن

0

دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده، تأثیر قابل‌توجهی بر سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش معدن ایران نخواهد داشت، زیرا هرگونه بازگرداندن تحریم‌ها، در صورت وجود، حداقل موانع اضافی را برای کارآفرینان ایجاد خواهد کرد. به گفته تحلیلگران.

به گزارش Mining.com، محققان BMI در یادداشتی در روز دوشنبه می گویند که آنها ترجیح می دهند عوامل دیگری مانند چالش های عملیاتی داخلی و قیمت پایین مواد معدنی را ببینند که مانع از بهره برداری سرمایه گذاران از ثروت عظیم معدنی ایران می شود.

به محض ورود مجدد ایران به اقتصاد جهانی در اوایل سال گذشته، دولت ۲۹ میلیارد دلار پروژه معدنی را به روی سرمایه گذاران خارجی باز کرد که تقریباً برابر با سرمایه گذاری های نفت و گاز است.

از آن زمان تاکنون، تهران ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی را برای ۲۹ پروژه صنعتی و معدنی تصویب کرده است. و همین هفته گذشته، اعلام کرد که قصد دارد ۱۰ سرمایه گذاری جدید مرتبط با ماینینگ را تا پایان سپتامبر آغاز کند.

این پروژه ها شامل واحد تولید عناصر کمیاب خاکی، کارخانه اسید فسفریک، آسیاب کنسانتره سرب روی و فاز دوم کارخانه فرآوری طلای زرشوران است.

تحلیلگران BMI هشدار می‌دهند که لفاظی‌های متخاصم ترامپ علیه ایران ممکن است باعث بازگشت بی‌ثباتی در منطقه و خود این کشور در چند سال آینده شود و خطرات منفی برای توسعه بخش معدن رو به رشد آن ایجاد کند.

آنها همچنین خاطرنشان می‌کنند که زیرساخت‌های ضعیف، بوروکراسی، سیستم حقوقی پیچیده و قیمت‌های پایین مواد معدنی محتمل‌ترین چالش‌هایی هستند که انتظار می‌رود شرکت‌ها در آنجا با آن مواجه شوند.

بر اساس ارقام رسمی، ایران حدود ۷۰۰ میلیارد دلار از ذخایر عظیم مواد معدنی خود مانند مس، سنگ آهن، روی، سرب و عناصر خاکی کمیاب سنگین به دست خواهد آورد.

در حال حاضر، این کشور بیش از ۳۰۰۰ معدن فعال دارد که عمدتاً خصوصی هستند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.