CBI انحصار بانکداری الکترونیکی را انکار می کند

0

بانک مرکزی ایران مخالف انحصار بانکداری الکترونیکی است و از بانکها یا نهادهایی که خدمات کارآمد ارائه می دهند ، پشتیبانی می کند.

“Valiollah Seif نیز به گفته Banker.IR گفته شد:” بانک مرکزی از خدمات الکترونیکی همه بانکها حمایت می کند ، به شرط اینکه آنها به امور مالی آسیب نرسانند. ”

سیف گفت: این بانک آماده حمایت از “هرکسی که ادعا می کند خدمات بانکی الکترونیکی مناسب را ارائه می دهد” آماده است.

Ayandeh Bank-Offiliate Efarda ، پلت فرم بانکی الکترونیکی بانک Melli Iran BAM ، سیستم جامع مدیریت مالی بانک REFAH Samim و Shahr Bank در حال حاضر برخی از بازیکنان فعال هستند که خدمات بانکی الکترونیکی را به ایرانیان ارائه می دهند.

Efarda یک بستر وفاداری مشتری را توسعه داده و “کارت ایران” را اجرا کرده است که پس از شناسایی نیازهای آنها قادر به ارائه خدمات به دارندگان کارت است. برگرداندن بخشی از پول معامله شده به حساب دارندگان کارت، ویژگی اصلی این پلتفرم است.

BAM طیف گسترده ای از خدمات را در محیطی کاربرپسند و بسیار سفارشی ارائه می دهد و بیش از ۶۰۰۰۰۰ کاربر دارد.

SAMIM به مشتریان اجازه می دهد تا درآمد و هزینه خود را برنامه ریزی کنند.

شهور بانک پس از تأیید هویت دارندگان کارت ، یک “دستگاه خودپرداز فارکس” را ایجاد کرده است که به کاربران امکان می دهد ارزهای خارجی را با نرخ بازار آزاد به ریال ایران بپردازند.

سیف در خصوص آخرین اقدامات انجام شده برای ارائه خدمات پرداخت موبایلی، گفت: بانک مرکزی متولی ایجاد زیرساخت های مورد نیاز برای ارتقای این بخش است.

وی افزود: CBI پرداخت موبایلی را از طریق شرکت های مخابراتی ایجاد نمی کند “بلکه این کار را از طریق فضای ابری انجام می دهد و احتمالاً هفته آینده از شروع پرداخت موبایلی در کشور رونمایی خواهیم کرد”.

عملکرد CBI

سیف در پاسخ به سوالی در مورد امتناع CBI از افشای تعداد دقیق تراکنش‌های بانکی، گفت که این ارقام به طور رسمی منتشر شده است و اگر کسی کمبود آنها را بیابد، موضوع “و هیچ استثنایی وجود نخواهد داشت” پیگیری خواهد شد.

وی افزود: بانک مرکزی می داند که برای بهبود مستمر خدمات ارائه شده توسط بانک ها چه کاری انجام خواهد داد و بخش مربوط به فناوری اطلاعات نیز توسط بانک مرکزی پشتیبانی می شود.

طبق آخرین اطلاعات منتشر شده توسط شاپرک، نهاد متولی شبکه پرداخت ایران، ایرانیان در ماه منتهی به ۲۰ دسامبر ۱.۰۶ میلیارد تراکنش پرداخت دیجیتال موفق به ارزش ۱.۱۹ کوادریلیون ریال (۳۰.۸ میلیارد دلار) انجام داده اند.

این گزارش حاکی از رشد ۳۱.۱۷ درصدی تعداد تراکنش‌های دیجیتال موفق و رشد ۴۶.۷ درصدی در ارزش عملیات الکترونیکی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

به گزارش شاپرک، تا ۳۱ آذرماه ۲۵۳۳۵۸ گیت وی آنلاین فعال بوده است.

سیف در پاسخ به سوالی درباره عدم افشای صورت‌های مالی توسط بانک مرکزی، گفت: «من از این انتظار متعجب هستم زیرا بانک مرکزی یک بنگاه تجاری نیست، بنابراین نیازی به انتشار گزارش سود ندارد.

وی با اشاره به اینکه بانک یک نهاد دولتی است که وظیفه مدیریت سیاست های پولی کشور را بر عهده دارد، تاکید کرد: «درآمدها و زیان های بانک مرکزی معمولاً به عنوان فشارسنج عملکرد آن تلقی نمی شود».

سیف که ریاست شورای پول و اعتبار را نیز بر عهده دارد، تاکید کرد که اگر عملکرد بانک مرکزی با درآمدهای آن مرتبط باشد، بانک را تضعیف کرده و به اقتصاد آسیب می رساند.

جلسه سالانه بانک مرکزی پس از هشت ماه تاخیر در اواخر بهمن ماه برگزار شد و طی آن ترازنامه بانک به تصویب رسید.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.