CBI بازارهای سرمایه را به نرخ بهره متوسط ​​بهره می برد

0

والی الله سیف ، فرماندار CBI ، روابط صمیمانه تازه شکل شده بین بازارهای پولی و سرمایه این کشور را به عنوان عاملی برای تعدیل نرخ بهره بانکی معرفی کرده است ، و در نتیجه اعلام می کند که “بانک ها مجاز به فروش برخی از اوراق خود در بازار ثانویه هستند”. /p>

کمیته ای که شامل وزارت امور اقتصادی و دارایی ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایران و بانک مرکزی ایران است ، نظارت و کنترل هرگونه عرضه اوراق قرضه را برای “جلوگیری از نوسانات غیرقانونی نرخ بهره” نظارت و کنترل خواهد کرد ، وب سایت رسمی CBI.

اظهارات سیف در میان بحث و گفتگو در مورد نرخ بهره ، که در دستور کار اقتصادی وزیران تازه تصویب شده کابینه دوم رئیس جمهور حسن روحانی قرار گرفته است. از آنجا که مشاغل از نرخ وام دهی به آسمان شکایت می کنند که کارآفرینی را خفه می کند ، هم صنایع جدید و هم وزرای اقتصاد متعهد شده اند که تلاش های خود را برای کاهش نرخ بهره متمرکز کنند.

رئیس بانک مرکزی که ریاست شورای تصمیم‌گیری پول و اعتبار را نیز برعهده دارد، با اشاره به نرخ تورم به عنوان تغییری در نرخ سود بانکی، تاکید کرد که تورم و نرخ سود حداکثر باید بین ۱ تا ۲ درصد اختلاف داشته باشند. /p>

سیف روز شنبه در جلسه مدیران عامل بانک‌ها گفت: حذف موسسات اعتباری غیرقانونی و متعاقب آن بازار سایه‌ای پول، مانع مهمی را بر سر راه متعادل‌سازی نرخ‌های سود از بین می‌برد.

وی همچنین با حمایت از عملکرد بانک مرکزی در مقابل بانک‌های سایه، تاکید کرد: سیاست‌گذار پولی با عدم اتخاذ تصمیم غیرمنطقی تحت فشارهای سنگین، توانست پس از دو دهه به فعالیت این موسسات پایان دهد.

موسسات اعتباری غیرقانونی در دوران تصدی دولت‌های پیشین مورد توجه قرار گرفتند و به دلیل اینکه تا یک چهارم نقدینگی کشور را در اختیار داشتند و آسیب جدی به وام دهندگان قانونی وارد می‌کردند، برخورد با آنها در ماه‌های پایانی دوره اول روحانی به موضوعی داغ تبدیل شد. دفتر.

سیف در دیدار روز شنبه خود با بانکداران ارشد این موضوع را مورد بررسی قرار داد و گفت که سه وام دهنده مجاز آخرین موسسات اعتباری فاقد گواهی را خریداری کرده اند و مدیران و موسسان بانک های سایه در نهایت در قبال هرگونه تخلف پاسخگو خواهند بود.

وی گفت: بانک ها باید در مقابل فعالیت موسسات غیرقانونی هوشیار باشند تا در آینده بانک سایه جدیدی تشکیل نشود.

خود بانک مرکزی با تشدید نظارت‌ها به عنوان بخشی از لایحه بانک مرکزی – یکی از لایحه‌های دوگانه‌ای که چند روز پیش برای اصلاح نظام بانکی بیمار پس از بیش از چهار مورد به مجلس فرستاده شد، اقداماتی را انجام می‌دهد تا از شکل‌گیری بیشتر این نهادهای غیرقانونی جلوگیری کند. دهه ها.

سایر برهم زنندگان نرخ

سیف از اضافه برداشت توسط بانک ها به عنوان یکی دیگر از عواملی که بر نرخ سود تأثیر منفی می گذارد، یاد کرد و از وام دهندگان خواست تا به تعادل دارایی ها و هزینه های خود توجه بیشتری داشته باشند.

با این حال، او اذعان کرد که به دلیل وضعیت وخیم بانک‌ها، گاهی اوقات بانک‌ها مجبور به اضافه برداشت می‌شوند، در این صورت سازمان نظارتی برای کاهش هزینه وجوه، اضافه برداشت‌ها را به خطوط اعتباری تبدیل می‌کند.

به گفته سیف، مجموعه ای از اقدامات اخلالگرانه از سوی شرکت های خودروسازی که «فعالیت های شبه بانکی» داشته اند نیز نرخ سود بالا را تشدید کرده است.

وی افزود: این اقدامات زیانبار با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت متوقف شد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به حجم کل وام‌های تخصیصی نظام بانکی در سال مالی گذشته منتهی به اسفند، گفت: ۶۴ درصد از ۵.۴۸ چهار میلیارد ریال (۱۴۶ میلیارد دلار) برای تقویت سرمایه در گردش اعطا شده است.

با توجه به اینکه نظام بانکی قرار است تخصیص وام را بیش از پیش افزایش دهد و به ۶.۷۱ چهار میلیارد ریال (۱۷۶ میلیارد دلار) در سال جاری برسد، وی از وام دهندگان خواست تا روند وام دهی خود را بهینه کرده و از وجوه آن برای افزایش اشتغال زایی و حمایت از تولید استفاده کنند.

سیف در خاتمه از بانکداران خواست تا در راستای سیاست‌های کلان اقتصادی در نظر گرفته شده برای نظام بانکی و عمدتاً با پایبندی به نرخ سپرده ۱۵ درصدی که در ژوئن گذشته توسط MCC تعیین شد، به صورت متحد عمل کنند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.