CBI: دولت قصد دارد اوراق قرضه تعدیل شده با تورم منتشر کند

0

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران اواخر روز سه شنبه گفت که دولت برای تسویه بدهی های خود در حال برنامه ریزی برای انتشار اوراق قرضه تعدیل شده بر اساس تورم است.

وی که در همایش برنامه ششم توسعه اقتصادی ایران سخنرانی می کرد، گفت: کمبود اوراق قرضه دولتی به اندازه کافی موانعی را بر سر راه طرح های بانک مرکزی در بازارهای پولی و مالی ایجاد کرده است. وی افزود که CBI در اجرای سیاست های پولی خود به اوراق قرضه وابسته است.

قانون پولی و بانکی ایران و قانون بانکداری بدون ربا به طور کامل بازنگری شده است. به گزارش ایرنا، وی گفت: با بازنگری در قوانین، لایحه قانون بانکداری مراحل نهایی خود را طی می کند و جزو اولین لوایحی است که دولت به مجلس آینده تقدیم می کند.

رئیس بانک مرکزی با اشاره به وضعیت فعلی وام دهندگان گفت: بانک‌های داخلی مجاز هستند حداکثر ۴۰ درصد از منابع خود را برای اهدافی غیر از فعالیت‌های واسطه‌گری مالی هزینه کنند. با این حال، برخی از بانک‌ها با استفاده از منابع خود برای سرمایه‌گذاری هنگفت در سرمایه‌گذاری‌های سوداگرانه، قانون را نقض کرده‌اند و CBI در تلاش است تا آنها را کنترل کند.

وی با تشریح پیش‌بینی هدف بانک مرکزی در برنامه ششم توسعه (اسفند 95 تا 1395) گفت: «دستیابی به نرخ تورم تک رقمی پایدار» یکی از اولویت‌های اصلی خواهد بود.

در صدر فهرست

رفع شکاف بین نرخ سود و تورم، افزایش اعتبارات واحدهای تولیدی، یکسان سازی نرخ ارز و رفع مشکل وام اجباری از دیگر اهداف اصلی سازمان تنظیم مقررات در برنامه توسعه بعدی است.

در طول دولت قبلی، وام‌دهندگان تجاری توسط دولت مجبور شدند برای تامین مالی پروژه‌های ملی یا حمایت از مشاغل ورشکسته، با نرخ‌های پایین، معروف به وام‌های اجباری، وام دهند. منتقدان می گویند که بیشتر این وام ها به مشاغل مربوط به حیوانات خانگی تعلق می گیرد که صرفاً از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیستند. این سیاست بانک‌ها را با کوهی از وام‌های غیرجاری و بازسازی‌شده مواجه کرد.

علی اکبر کمیجانی، معاون بانک مرکزی که از جمله سخنرانان این کنفرانس بود، گفت: بانک مرکزی تورم را کنترل می‌کند و در عین حال تلاش می‌کند به «تولید رشد و تولید انرژی» کمک کند.

تورم “از جمله چالش هایی است که در سطح اقتصاد کلان باید با آن مواجه می شدیم. خوشبختانه ما در دستیابی به کاهش مداوم تورم موفق بوده ایم.”

کمیجانی گفت: همبستگی نظری نزدیکی بین نرخ تورم، نرخ بهره و نرخ ارز وجود دارد. وی خطاب به همایش ها گفت: «ما معتقدیم که اگر تورم را کنترل کنیم، می توانیم ضمن تثبیت بازار ارز و ایجاد شرایط برای تک نرخی شدن ارز، نرخ بهره را کنترل کنیم.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.