CBI: رشد ۱۲.۸ ٪ در سپرده های مدت

0

ارزش کل سپرده‌های مدت دار در نظام بانکی ایران در دوره هفت ماهه منتهی به ۲۱ اکتبر با ۱۲.۸ درصد رشد به ۹.۲۳ کوادریلیون ریال (۲۳۶.۵ میلیارد دلار به نرخ ارز رسمی) رسید. .

آخرین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی نیز حاکی از رشد ۱۷ درصدی ارزش سپرده‌های کوتاه‌مدت بانکی و افزایش ۹.۳ درصدی ارزش سپرده‌های بلندمدت (یک ساله) است که هر دو زیر مجموعه سپرده‌های مدت‌دار هستند. با این حال، سپرده های بلندمدت هنوز ۵۳ درصد از کل سپرده های مدت دار را تشکیل می دهند.

سپرده‌های مدت دار در مقایسه با چهارمین ماه سال مالی منتهی به ۲۱ ژوئیه که نرخ سپرده به ۱۵% کاهش یافت، ۵ درصد رشد داشته است.

در ماه جولای، مدیران عامل بانک ها با کاهش ۳ درصدی نرخ سود سپرده های یک ساله موافقت کردند. در ماه فوریه، CBI کاهش دیگری را در نرخ سپرده اعمال کرد که آن را از ۲۰٪ به ۱۸٪ کاهش داد.

هفته گذشته، بانک مرکزی ایران اعلام کرد که هیچ برنامه ای برای کاهش بیشتر در نرخ سپرده ندارد، اگرچه نرخ سود تک رقمی را تقریباً ۳ درصد بالاتر از نرخ تورم که در حدود ۸ درصد قرار دارد، هدف گذاری کرده است.

بر اساس داده های CBI، بانک های خصوصی ۷۲.۱ درصد از کل سپرده های مدت دار را تا ۲۱ آگوست در اختیار داشتند. سه بانک تجاری دولتی و پنج بانک تخصصی دولتی به ترتیب ۱۷.۶ درصد و ۱۰.۲ درصد از کل سپرده ها را به خود اختصاص دادند.

بانک‌های ملی ایران، سپه و پست بانک ایران با ثبت رشد مجموع ۱۴.۷ درصدی کل سپرده‌های مدت‌دار طی دوره زمانی که بالاتر از وام‌دهندگان خصوصی و بانک‌های تخصصی بود، در جذب سپرده موفق‌تر بودند.

بانک مرکزی همچنین به تشریح عملکرد وام دهندگان در جذب سپرده های قرض الحسنه (بدون ربا) پرداخت و رشد ۱۱.۹ درصدی را در دوره هفت ماهه به ثبت رساند. این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۲.۶ درصد افزایش یافته است.

تا ۲۱ اکتبر، حدود ۵۲۵.۷ تریلیون ریال (۱۳.۴ میلیارد دلار) در قالب حساب های با بهره صفر در بانک ها نگهداری می شد. بانک‌ها معمولاً برای متقاعد کردن سپرده‌گذاران به گذاشتن پول خود در حساب‌های قرض‌الحسنه، مشوق‌هایی مانند وام‌ها و جوایز بدون بهره (مانند خودرو یا پول نقد) ارائه می‌کنند.

این روزها، اکثر وام دهندگان کارت های نقدی و خدمات بانکداری الکترونیکی را در حساب های بدون بهره ارائه می دهند. بانک پاسارگاد ایران با همکاری شرکت بیمه زیرمجموعه خود بیمه پاسارگاد به افرادی که در بانک حساب بدون بهره دارند و بیمه نامه پاسارگاد را خریداری می کنند، به بیمه نامه ها تخفیف می دهد.

داده‌ها همچنین نشان می‌دهند که کل سپرده‌های دولت در بخش بانکی با ۲۰.۳ درصد کاهش در این دوره به ۲۳۷.۵ تریلیون ریال (۷.۳ میلیارد دلار) رسیده است.

بانک مرکزی خاطرنشان کرد که منابع ارزی صندوق توسعه ملی ایران (که به بانک‌ها برای اعطای وام به مشاغل اختصاص می‌یابد) بیشترین این سپرده‌ها را تشکیل می‌دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.