CBI مقررات لیزینگ را آسان می کند

0

بانک مرکزی ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که مقررات مربوط به فعالیت شرکت‌های لیزینگ را بازنگری کرده و به وام‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا خدمات خود را با نرخ سود تقریباً ۳ درصد بالاتر از نرخ سود بانکی ارائه دهند. بخش.

این اقدام پس از شکایات متوالی وام دهندگان در مورد اعمال سقف نرخ بهره توسط شورای پول و اعتبار در قراردادهای اجاره صورت می گیرد که در حال حاضر ۲۱ درصد است.

شرکت های لیزینگ ادعا می کنند که هزینه واقعی قراردادهای اجاره بین ۲۵ تا ۲۹ درصد است.

MMC به بانکداران اجازه داده است که از وام گیرندگان با سود تقریباً ۱۸ درصدی دریافت کنند.

اگرچه این اقدام جدید به وام دهندگان فضای بیشتری برای گسترش فعالیت های خود می دهد، اما هنوز آن چیزی نیست که شرکت های لیزینگ به دنبال آن بودند.

محمدهادی مقی، دبیرکل اتحادیه سراسری شرکت‌های لیزینگ، در نشستی با مقامات بانک مرکزی در اوایل ماه سپتامبر گفت: «ما به شدت با محدودیت‌های نرخ برای قراردادهای لیزینگ مخالفیم، زیرا این با ماهیت صنعت لیزینگ مغایرت دارد.» /p>

وام دهندگان معتقدند که نیازی به تعیین نرخ برای شرکت‌های لیزینگ نیست، همانطور که CBI مجاز نیست شرایطی را برای کالاها و خدمات ارائه شده به وام‌گیرندگان بانکی تعیین کند.

اکثر ایرانیان به شرکت‌های لیزینگ به دلیل نرخ‌های سود بسیار بالایی که اعمال می‌کنند، دید مثبتی ندارند. این می تواند دلیل تصمیم CBI برای تعیین سقف نرخ برای قراردادهای اجاره باشد.

وام دهندگان مجاز به ارائه خدمات فقط از طریق قراردادهای اجاره به خرید هستند.

 مشکلات دیگر

بازنگری سقف نرخ تنها موضوعی نیست که بانک مرکزی به آن پرداخته است. وام دهندگان از دریافت هر نوع کارمزد پنهان از مشتریان منع شده اند، که در حال حاضر یک روند رایج است.

بانک مرکزی اعلام کرد: «در صورت عدم ارائه فاکتور شفاف به وام گیرندگان در سه نوبت، مجوز فعالیت شرکت‌های لیزینگ لغو می‌شود.

در حال حاضر ۲۹ شرکت لیزینگ مجوز فعالیت دارند در حالی که هزاران شرکت بدون مجوز CBI در حال فعالیت هستند. اکثریت شرکت‌های لیزینگ ثبت‌شده یا وابسته به بانک‌ها یا تولیدکنندگان خودرو هستند.

بانک مرکزی اخیراً به شرکت‌های لیزینگ اجازه داده است واحدهای مسکونی را اجاره کنند که در دولت قبل ممنوع بود. برای شرکت‌های لیزینگ وابسته به بانک و شرکت‌هایی که به موسسات مالی وابسته نیستند، دو مجموعه مقررات وجود دارد.

در این اطلاعیه آمده است: «وام‌دهندگان وابسته به بانک باید مقررات MMC را در مورد اجاره خانه‌های شخصی رعایت کنند و غیربانک‌ها مجازند تقریباً ۷۰ درصد از قیمت یک واحد مسکونی را تأمین مالی کنند.

MMC به بانک‌ها اجازه داده وام‌هایی را به خریداران مسکن ارائه کنند که تقریباً ۸۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را پوشش می‌دهد.

CBI محدودیت‌های جدیدی را برای منابع شرکت‌های لیزینگ از نظر حجم پول استقراضی از بخش بانکی و حداکثر مقداری که وام دهندگان می‌توانند به یک متقاضی وام دهند، تعیین کرده است.

دستورالعمل جدید همچنین بانک ها را از داشتن سهام در بیش از یک شرکت لیزینگ منع می کند.

تقریباً همه بانک‌های ایران یک شرکت لیزینگ وابسته دارند. بانک پاسارگاد ایران و بانک صنعت و معدن هر کدام دو شرکت لیزینگ وابسته دارند. برخی از کارشناسان معتقدند که بانک ها باید از داشتن شرکت های لیزینگ منع شوند، زیرا این یک تجارت غیربانکی است.

شرکت های لیزینگ یکی دیگر از موانع عمده فعالیت خود را به نام مالیات بر ارزش افزوده گزارش کرده اند. ناکارآمدی سیستم مالیات بر ارزش افزوده یک چالش بزرگ برای وام دهندگان است، زیرا آنها وام گیرندگانی را که مجبور به پرداخت مالیات مضاعف هستند، منصرف می کنند.

این یکی از مسائلی است که قراردادهای اجاره را هم برای مشتریان و هم برای وام دهندگان جذاب نمی کند، زیرا در بیشتر موارد این مشتری است که باید بار عمده هر دو مالیات را متحمل شود.

CBI، به عنوان تنظیم کننده صنعت لیزینگ، در اصلاحات جدید خود به این موضوع رسیدگی نکرده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.