CBI: کاهش نرخ وام در افق

0

رئیس بانک مرکزی ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد: پس از اقدامات اخیر برای پایبندی بانک‌ها به کاهش نرخ سپرده، بانک مرکزی ایران در حال بررسی کاهش نرخ وام است.

به گزارش ایبِنا، اکبر کمیجانی همچنین گفت: در حال حاضر اقدامات متعددی را در دستور کار قرار داده ایم و شاهد تغییر قابل توجهی در مورد نرخ سود وام خواهیم بود، اما این [قبل از اجرای آن] مدتی طول می کشد.

در حالی که مدیران عامل بانک ها موافقت کرده بودند که نرخ سپرده و وام خود را به ترتیب به ۱۵ و ۱۸ درصد در ژوئن گذشته کاهش دهند و CBI متعاقباً با بخشنامه ای از طریق شورای پول و اعتبار آن را تصویب کرد، وام دهندگان متوجه شدند که نمی توانند به این قانون پایبند باشند. نرخ‌های پایین‌تر به دلایل متعدد، از جمله بحران اعتباری شدید.

CBI از طریق بخشنامه ای که در اواخر اوت صادر شد، به دنبال آن بود که وام دهندگان را به نرخ ها پایبند بگذارد و گفت که بانک ها از ۲ سپتامبر از ارائه سود سپرده های بالاتر از ۱۵ درصد منع شده اند، اما هنوز در مورد نرخ بهره وام ها حرکتی انجام نداده اند.

وی گفت: “تحقیقات مربوط به بیش از ۱۵۰۰ شعبه بانکی نشان می دهد که بانک ها از نرخ های پایین تر تبعیت می کنند.”

کمیجانی همچنین به ادعای رسانه‌ها مبنی بر پرداخت سود بالای ۲۰ درصدی تعدادی از وام‌دهندگان به سپرده‌ها پرداخت و تاکید کرد: اگر بانکی این کار را انجام دهد، با برخورد شدید انضباطی روبه‌رو می‌شود زیرا برخی از مدیران شعب پیش از این به دلیل تخلف از این بخشنامه برکنار شده‌اند.

مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد پیش از این به بانک‌هایی که نرخ‌های بالاتر ارائه می‌کنند هشدار داده بود و گفته بود در حالی که رفتار آنها مورد انتقاد دولت، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد قرار می‌گیرد، «بانک‌های سودی که بیش از ۱۵ درصد به سپرده‌ها می‌پردازند، به‌عنوان هزینه آن‌ها تلقی نمی‌شود. ما آنها را وادار خواهیم کرد که مالیات آن را بپردازند».

معاون وی با انعکاس اظهارات اخیر ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، گفت: این واقعیت که بانک‌ها می‌توانند در ۱۱ روز بین این بخشنامه تا اجرای آن نرخ سپرده بالاتری ارائه دهند، از قبل برنامه‌ریزی شده است.

کمیجانی گفت: این امر خلاف بخشنامه نبود و در واقع باعث تحولی در سپرده‌ها شد، به‌طوری‌که باعث شد آن‌ها از سپرده‌های کوتاه‌مدت به سپرده‌های باثبات یک ساله تبدیل شوند که این امر ظرفیت وام‌دهی بانک‌ها را نیز افزایش داد.

سیف گفته بود در نتیجه مستقیم این بخشنامه، سهم سپرده‌های کوتاه‌مدت از ۳۵.۹ درصد به ۲۵ درصد و سپرده‌های بلندمدت از ۳۴.۵ درصد قبلی به ۴۴.۷ درصد کاهش یافته است.

همانطور که کمیجانی و سیف اذعان داشتند، این بدان معنی است که نقدینگی روزافزون به گلوله برف تبدیل نشده است زیرا پول سپرده گذاران به سپرده های بلندمدت تبدیل می شود که حداقل تا یک سال دیگر به دلیل اجرا نشدن بخشنامه از بانک ها خارج نمی شود. عطف به ماسبق.

لغو انجماد معاملات سهام بانک ها

کمیجانی همچنین به تحولات اخیر در خصوص ترازنامه بانک ها اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار در حال حاضر در حال همکاری هستند و اگر هر وام دهنده ای ترازنامه خود را نهایی کند، سهام آنها مجدداً در بورس معامله می شود.

دوشنبه گذشته سیف و کرباسیان به توافقی رسیدند که بر اساس آن بانک مرکزی نهاد رسمی متولی تنظیم استانداردهای گزارشگری خواهد بود و بانک ها باید ترازنامه خود را ارائه کنند.

این به این معنی است که اختلاف دو ساله بین CBI و سازمان حسابرسی درباره اینکه چه کسی باید استانداردها را تدوین کند پایان یافت و زمانی که وام دهندگان ترازنامه خود را مطابق با الگوی CBI مبتنی بر استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی تنظیم کنند، مجددا قادر به ورود به بازار سهام.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.