CI قدرت مالی سامان را در گزارش جدید تأیید می کند

0

مؤسسه بین‌المللی رتبه‌بندی اطلاعات سرمایه (CI)، رتبه‌بندی قدرت مالی بانک سامان و همچنین رتبه‌بندی ارزهای خارجی بلندمدت و کوتاه‌مدت آن را در «B» تأیید کرده است.

دورنمای رتبه‌بندی این بانک از «مثبت» به «پایدار» تغییر یافت که منعکس‌کننده چالش‌های بانک سامان در بهبود معیارهای مالی کلیدی با توجه به فضای عملیاتی در ایران است. رتبه پشتیبانی روی “۴” باقی می ماند.

بر اساس گزارش CI، مدل کسب و کار موفق بانک خصوصی و موقعیت بازار در امور مالی تجارت و بانکداری خرد، امتیاز سپرده‌های با رشد و انعطاف‌پذیر آن و اجتناب از خطرات تمرکز ناروا در پرتفوی تامین مالی و پایه سپرده بانک، عوامل اصلی رتبه‌بندی حمایتی هستند. .

با این حال، رتبه‌بندی بانک سامان عمدتاً به دلیل کفایت سرمایه ضعیف، کیفیت دارایی‌ها و سودآوری ضعیف، در نتیجه شرایط بسیار دشوار عملیاتی در ایران طی چند سال گذشته، که همچنان بر بخش بانکی به طور کلی تأثیر می‌گذارد، محدود می‌شود.

در پایان سال مالی ۲۰۱۶ (منتهی به ۲۰ مارس ۲۰۱۶)، بانک تنها رشد نسبتاً کمی (به صورت واقعی) ثبت کرد، زیرا درآمد مالی خالص نسبت به میانگین کل دارایی ها منفی شد.

در همان زمان، مخارج ذخیره ریسک به جذب نسبت بالایی از سود عملیاتی ادامه داد. سودآوری پایین نیز آسیب دید، اما با افزایش سود حاصل از فروش دارایی‌های سلب‌شده تا حدودی کاهش یافت.

به طور مثبت، از آنجایی که بانک موضع فعال تری در مقابله با مواجهه با مشکلات اتخاذ کرد، تامین مالی غیرعملکردی کاهش یافت و نسبت NPF بهبود یافت.

کفایت سرمایه بیشتر بدتر شده و نسبت کفایت سرمایه در سال مالی ۲۰۱۶ به ۸.۱ درصد کاهش یافته است، بنابراین تنها اندکی بالاتر از حداقل الزامات نظارتی باقی مانده است. CI انتظار داشت این روندها در طول سال مالی منتهی به مارس ۲۰۱۷ ادامه یابد.

برنامه‌های بانک سامان برای رسیدگی به وضعیت سرمایه محدود خود عمدتاً بر تجدید ارزیابی مجدد املاک و مستغلات در پایان مالی جاری منتهی به مارس ۲۰۱۸ متمرکز بود.

چنین اقدامی در حالی که به بهبود نسبت‌های سرمایه نظارتی کمک می‌کند، نسبت سهام اصلی در پایه سرمایه نظارتی بانک را بیشتر کاهش می‌دهد.

رتبه پشتیبانی از ‘۴’ نشان می دهد که فقط سطح متوسطی از پشتیبانی محتمل است. اگرچه سهامداران بانک در گذشته از رشد بانک حمایت کرده‌اند، اما نه آنها و نه بانک مرکزی ایران – در شرایط فعلی – احتمالاً نمی‌توانند سرمایه یا نقدینگی قابل توجه بیشتری را ارائه کنند.

Outlook

چشم انداز “پایدار” نشان دهنده این احتمال است که رتبه بندی SB در ۱۲ ماه آینده بدون تغییر باقی بماند.

پیشرفت در غلبه بر ضعف های اساسی و ساختاری در اقتصاد، به دنبال لغو تحریم های اقتصادی و مالی بین المللی مرتبط با برنامه هسته ای ایران، کند شده است.

موسسات مالی بزرگ بین‌المللی در تامین مالی پروژه‌های مرتبط با ایران به دلیل نگرانی‌ها در مورد نگرش دولت جدید ایالات متحده تحت ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ بسیار محتاط هستند.

برای در نظر گرفتن چشم‌انداز یا تغییر رتبه‌بندی، رتبه‌بندی CI باید شاهد بهبودهای بیشتر در معیارهای کیفیت دارایی‌های بانک، بازیابی پایدار موقعیت سرمایه SB و سطوح سودآوری باشد. این شامل حل و فصل نهایی اختلافات طولانی مدت بانک با بانک صادرات و CBI است، بدون اینکه تأثیر منفی بر ریسک و مشخصات مالی آن داشته باشد.

با این حال، CI انتظار دارد که محیط اقتصادی، سیاسی و عملیاتی مثبت تری به تدریج از طریق بنیادهای اعتباری بانک تغذیه شود. در کوتاه مدت، CI انتظار دارد که قدرت مالی بانک سامان بهبود قابل توجهی نداشته باشد.

در حالی که امکان تجدید ارزیابی دیگر دارایی های بانک در سال مالی جاری وجود دارد، افزایش قابل توجهی به احتمال زیاد باید ناشی از گسترش پایگاه سهامداران بانک و در نهایت توسط یک سرمایه گذار خارجی استراتژیک باشد.

با توجه به محدودیت پایه سرمایه، بانک باید به اعمال انضباط قوی در زمینه رشد ترازنامه و تشدید رویکرد فعال خود در مدیریت پرتفوی NPF خود ادامه دهد. بانک برای کاهش فشار بر سودآوری، تمرکز شدیدی بر مدیریت دقیق هزینه‌ها خواهد داشت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.