Co-Ops امید برای مالکیت خانه را زنده می کند

0

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعمال تغییراتی در آیین نامه تعاونی های مسکن، اعتبار پروانه آنها را به پنج سال کاهش داده و حداکثر تعداد اعضا را به ۲۰۰ نفر کاهش داده است. معاون امور تعاون وزارتخانه روز دوشنبه گفت عملکرد.

وی ادامه داد: ما مطالعه ای در مورد عملکرد تعاونی های مسکن در سراسر کشور انجام دادیم. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، حمید کلانتری گفت: نتایج نشان می دهد که صدور مجوزهای دائمی و اجازه عضویت نامحدود به تعاونی ها به شدت به عملکرد آنها لطمه وارد کرده است.

تعاونی‌های مسکن معمولاً توسط کارکنان سازمان‌ها، شرکت‌ها و وزارتخانه‌ها تشکیل می‌شوند تا خانه‌های ارزان‌قیمتی برای اعضای خود فراهم کنند. تعاونی ها از دولت زمین می خرند و برای اعضای خود آپارتمان می سازند. اولین تعاونی مسکن ایران در سال ۵۲ توسط کارکنان شرکت ملی نفت ایران تأسیس شد. بر اساس داده های موجود، تخمین زده می شود که ۱۲۰۰۰ تعاونی مسکن در کشور فعال هستند و ۲.۶ میلیون واحد مسکونی ساخته و به اعضای خود تحویل داده اند.

کلانتری اذعان داشت: برخی تعاونی ها کارنامه ضعیفی داشته اند. وی با اشاره به ساخت ۹۵۰ هزار خانه توسط تعاونی‌ها در قالب طرح مسکن مهر، گفت: خانه‌های ساخته شده توسط تعاونی‌ها در مقایسه با خانه‌های سازنده خصوصی کیفیت بهتری دارند. “این به دلیل این واقعیت است که اعضای تعاونی ها نیز در آن خانه ها زندگی می کنند” و ذینفعان مستقیم پروژه هایی که انجام می دهند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق، پروژه جنجالی مسکن مهر را در سال ۱۳۸۶ با هدف ارائه هزاران واحد مسکونی به خانواده های کم درآمد راه اندازی کرد. این طرح که خواستار ساخت دو میلیون واحد در یک دوره پنج ساله بود، کمک بزرگی به تورم شدید و حجم عظیم نقدینگی کرد که بعدها تقریباً دولت بعدی را که در اواسط سال ۲۰۱۳ روی کار آمد فلج کرد.

  چالش‌ها

عقب ماندگی پروژه های ناتمام تعاونی ها نیز نتیجه سوء مدیریت به نظر می رسد. به تعویق انداختن روند ساخت و ساز و ثبت نام اعضای جدید برای جبران کسری بودجه – ناشی از تورم و افزایش قیمت مواد اولیه – از دلایل اصلی ناکارآمدی آنها است.

حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مدیران تعاونی ها فاقد دانش و تجربه مرتبط با کار خود هستند، گفت: آنها همچنین از مکانیسم‌های بازار مسکن و روش‌های تامین مالی – دو چالش بزرگ پیش روی تعاونی‌ها – بی‌اطلاع هستند.

وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد برای بهبود عملکرد تعاونی های مسکن خدمات مشاوره ای ارائه کند.

او گفت: «در دولت قبل، تعاونی اعضای بسیار زیادی داشت که معمولاً حتی یکدیگر را نمی شناختند. “این مسائل منجر به افزایش عملیات غیرقابل قبول و مبهم توسط تعاونی ها شد.”

عنوان: تعاونی های مسکن معمولاً توسط کارکنان سازمان ها، شرکت ها و وزارتخانه ها تشکیل می شود

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.