FAO به بهبود تولید دانه روغنی ایران کمک خواهد کرد

0

دفتر سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در ایران، برنامه همکاری فنی را با عنوان «ظرفیت‌سازی برای افزایش تولید دانه‌های روغنی پایدار با تمرکز بر ارزش سویا» در کارگاه آموزشی در تهران آغاز کرد. این دفتر در بیانیه مطبوعاتی روز چهارشنبه گفت که در اوایل این ماه، که طی دو سال (۱۹-۲۰۱۷) انجام خواهد شد.

اهداف اصلی این پروژه شامل ایجاد ظرفیت در بخش‌های دولتی و خصوصی برای استفاده از روش‌های نوآورانه در تولید محصولات پایدار و بکارگیری روش‌ها در زنجیره ارزش دانه‌های روغنی و همچنین ادغام آخرین فناوری‌ها در سیستم‌های تولید مبتنی بر غلات است.

این برنامه ایجاد شد تا فائو را قادر سازد تا دانش فنی و تخصص فنی خود را در صورت درخواست با استفاده از منابع خود در اختیار کشورهای عضو قرار دهد. این سازمان در تمام زمینه‌های مربوط به وظایف و صلاحیت‌های فائو که در چارچوب استراتژیک پوشش داده می‌شود، کمک می‌کند تا به نیازهای اولویت‌دار دولت‌ها پاسخ دهد. پروژه‌های TCP تغییرات را تسریع می‌کنند، توسعه ظرفیت را تقویت می‌کنند و به کشورها در بسیج منابع کمک می‌کنند، مطابق با چارچوب‌های برنامه‌ریزی کشور که با دولت‌ها توافق شده است.

علیرضا مهاجر مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مدیر موسوم به “پروژه ملی دانه های روغنی” در این کارگاه گفت: ۹۵ درصد نیاز داخلی (۱.۵ میلیون تن) روغن های گیاهی از طریق واردات تامین می شود.

وی بدون ارائه جزئیات گفت: “دولت در حال برنامه ریزی برای تامین ۷۰ درصد نیاز داخلی از تولیدات داخلی است.”

فابیو گریتا، نماینده فائو در ایران با تاکید بر اهمیت این پروژه برای امنیت غذایی ایران گفت: هدف کاهش وابستگی به کشورهای خارجی در این زمینه با تولید بخشی از نیاز دانه‌های روغنی در ایران است. کارشناسان [ایران] را از فائو و کشورهای مختلف به اینجا بیاوریم و با سازمان‌های بین‌المللی متخصص در تولید دانه‌های روغنی همکاری کنیم.»

به گفته مدیر پروژه دانه های روغنی که توسط وزارت کشاورزی انجام می شود، تقاضای داخلی برای روغن نباتی خام حدود ۱.۵ میلیون تن در سال است.

وی افزود: در سال جاری، دولت در نظر دارد ۴۰۰ هزار تن دانه های روغنی از کشاورزان محلی خریداری کند که از این تعداد نزدیک به ۱۲۰ هزار تن روغن نباتی خام تولید خواهد شد. به نقل از خبرگزاری مهر، مهاجر گفت: این میزان ۸ درصد نیاز داخلی را تامین می کند که نسبت به سال قبل ۵ درصد افزایش یافته است. سال مالی جاری از مارس آغاز شد.

این مقام گفت تولید کلزا در سال جاری به ۲۰۰۰۰۰ تن خواهد رسید — که نسبت به سال قبل سه برابر افزایش داشته است.

در کنار کلزا، دانه های سویا، گلرنگ و آفتابگردان در کشور کشت می شود. سال گذشته نزدیک به ۱۳۵ هزار تن سویا تولید شد که نسبت به سال قبل ۶۰ درصد افزایش داشت. مهاجر پیش بینی کرد امسال ۱۵۰۰۰ تن گلرنگ تولید شود. پیش بینی می شود حدود ۲۵۰۰۰۰ تن دانه کنجد و پنبه تولید شود. این دو محصول در برنامه خرید تضمینی دولت نیستند.

هر سال، دولت محصولات استراتژیک، از جمله دانه های روغنی را از کشاورزان محلی با قیمت های تضمین شده خریداری می کند تا ذخایر استراتژیک خود را ایجاد کند و قیمت ها را در بازار داخلی کنترل کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.