FDI سودمندتر از امور مالی خارجی برای ایران است

0

فرخ قبادی، اقتصاددان ایرانی، گفت که سرمایه گذاری مستقیم خارجی نسبت به معاملات مالی مزایای بیشتری دارد.

ایران پس از توافق هسته ای که در سال ۲۰۱۵ با اختیارات جهانی امضا کرد ، به ویژه پس از اجرای این معامله در سال ۲۰۱۶ ، سرمایه گذاری های خارجی بیشتر و بیشتری را به خود جلب کرده است و میلیاردها دلار ارزش مالی به ارزش مالی امضا کرده است.

به گفته معاون اول رئیس جمهور Eshhaq Jahangiri ، ۱۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی پس از توافق هسته ای توسط ایران جذب شده است.

فرماندار بانک مرکزی ایران والیله سیف اخیراً گفت با توجه به تعداد بیشماری از فرصت های سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی ، ایران این پتانسیل را دارد که بیش از ۳.۵ تریلیون دلار سرمایه گذاری در طی دو دهه آینده جذب کند.

ایران بزرگترین قرارداد خط اعتباری خود در سال های اخیر را با Eximbank کره جنوبی در ماه اوت امضا کرد. این قرارداد بالغ بر ۸ میلیارد یورو وام ارائه شده توسط شرکت های کره جنوبی برای تامین مالی پروژه های مختلف در ایران را در نظر گرفته است.

قرارداد دیگری بین CITIC Trust چین و پنج بانک ایرانی در پکن در اوایل ماه جاری امضا شد تا این شرکت خط اعتباری به ارزش ۱۰ میلیارد دلار برای حمایت از پروژه‌های ایران تمدید کند.

و اخیراً ، در اولین معاملات مالی که پس از ژانویه سال ۲۰۱۶ با بانکهای محتاط اروپایی روبرو شد ، ایران دو توافق نامه به ارزش ۱.۵ میلیارد یورو (۱.۸ میلیارد دلار) با اتر خود و بانک دانسکه در ۲۱ سپتامبر امضا کرد.

قبادی در سرمقاله‌ای که روز دوشنبه در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شد، از دولت خواست تا از خطوط اعتباری افتتاح شده در نتیجه معاملات مالی خارجی عاقلانه استفاده کند و از خطر تحمیل بدهی‌های سنگین خارجی جلوگیری کند. ترجمه سرمقاله به شرح زیر است:

تجلی اعتماد

طی هفته‌های گذشته، چندین قرارداد مالی میلیاردی بین ایران و بانک‌های خارجی نهایی شد و به نظر می‌رسد معاملات بیشتری در حال انجام است، همان‌طور که ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت: «کشورها برای امضای قراردادهای مالی با ایران در صف ایستاده‌اند». و “سرمایه گذاری های عظیم در حال انجام است”.

این خبر خوشحال کننده ای برای دولت حسن روحانی رئیس جمهور و برای منتقدان توافق هسته ای ایران – که به طور رسمی به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می شود – ناامید کننده است.

دولت این قراردادها را تسهیل کننده سرمایه گذاری های داخلی و مظهر اعتماد سرمایه گذاران خارجی به عملکرد خود و آینده امیدوارکننده اقتصاد ایران می داند.

علاوه بر این، قراردادهای مالی خارجی به بهبود روابط با بانک‌های خارجی کمک می‌کند و هر گونه احتمال عیب‌یابی در توافق هسته‌ای را از سوی مخالفان آن از بین می‌برد.

باید با احتیاط رفتار کرد

با این وجود، متولیان اقتصاد کشور باید با احتیاط با این “سرمایه گذاری های کلان” برخورد کنند. ما نباید این واقعیت را فراموش کنیم که این معاملات مالی وام هایی هستند که باید بازپرداخت شوند، بنابراین پول باید در پروژه های اقتصادی سرمایه گذاری شود.

رئیس کل بانک مرکزی درباره اهمیت این گونه معاملات مالی گفت: یکی از منابع اساسی که باید برای دستیابی به اهداف برنامه پنج ساله ششم توسعه (۹۷-۹۶) از جمله رشد اقتصادی ۸ درصدی و رشد اقتصادی استفاده شود. اشتغال، منابع خارجی است. این طرح استفاده سالانه ۶۵ میلیارد دلار از منابع خارجی را پیش بینی کرده است.»

با این حال، منابع خارجی مورد بحث به خطوط اعتباری محدود نمی شود.

یک مطالعه اخیر نشان داد که کشور برای دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی باید سالانه ۲۸ تا ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کند.

مسعود نیلی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی که بر این تحقیق نظارت کرده است، تأکید کرد که آنچه به عنوان سرمایه گذاری خارجی عنوان شده است به سرمایه گذاری مستقیم خارجی اشاره دارد نه تأمین مالی خارجی.

مزایای بیشتر

نهادهای بین‌المللی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را به‌عنوان ایجاد منافع تجاری مستقیم در یک کشور خارجی، مانند خرید یا ایجاد یک کسب‌وکار تولیدی و داشتن حداقل ۱۰ درصد از سهام آن کسب‌وکار تعریف می‌کنند.

FDI معمولاً با انتقال فناوری پیشرفته، مدیریت مدرن و دانش فنی همراه است. شرکت های خارجی به لطف شبکه فروش، بازارهای وسیع و برندهای معروف، مشکلات کمتری در صادرات دارند.

بیش از ۷۵ درصد از کل صادرات چین توسط شرکت هایی است که از طریق سرمایه گذاری مستقیم خارجی یا سرمایه گذاری مشترک ایجاد شده اند. علاوه بر این، بومی‌سازی فناوری‌های پیشرفته چین راه را برای رشد بلندمدت این کشور هموار کرده است.

همانطور که قبلا ذکر شد، خطوط اعتباری وام هایی هستند که باید بازپرداخت شوند. زمانی که منابع مالی به پروژه‌های سرمایه‌گذاری غیرقابل دوام با فناوری منسوخ و فاقد رقابت در بازارهای صادراتی اختصاص می‌یابد یا زمانی که بخشی از این وام‌ها برای پرداخت بدهی‌های دولت استفاده می‌شود یا در بوروکراسی هدر می‌رود، بازپرداخت این وام‌ها مشکلات بیشتری را به اقتصاد اضافه می‌کند. اقتصاد.

دولت مسئول بازپرداخت منابع مالی است، در حالی که زیان احتمالی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی یا سرمایه‌گذاری مشترک، دولت را دچار مشکل نمی‌کند.

رکورد غیر قابل توجه

ایران در زمینه استفاده از منابع مالی سابقه چشمگیری ندارد.

از سال ۶-۲۰۰۵ تا ۱۴-۲۰۱۳، این کشور ۷۰۳ میلیارد دلار درآمد نفت و گاز به دست آورده است (اگر درآمد صادرات پتروشیمی را اضافه کنید، این رقم از ۷۸۰ میلیارد دلار فراتر می رود).

بخش قابل‌توجهی از این درآمدها صرف پروژه‌هایی می‌شود که تحت عنوان «سرمایه‌گذاری با دوره بازپرداخت کوتاه» طبقه‌بندی می‌شوند. نتیجه چنین سرمایه‌گذاری‌هایی افزایش ظرفیت کارخانه‌هایی بود که محصولات آن برای صادرات مناسب نبودند.

از آنجایی که بازار داخلی نمی تواند همه این محصولات را مصرف کند، اکنون کارخانه ها با نصف ظرفیت خود کار می کنند. اکثر آنها زیان ده هستند و وام های خود را نکول می کنند.

حال تصور کنید در دوره مورد بررسی، درآمدهای نفتی نیمی از آن یعنی ۴۰۳ میلیارد دلار بوده و مابقی از طریق خطوط اعتباری به دست آمده است. به عبارت دیگر، ما ۳۰۰ میلیارد دلار اعتبار خارجی جذب کردیم و آن را در مسیری که درآمد نفتی خود را خرج می کنیم، خرج کردیم.

بر اساس این سناریو، دولت باید ۳۰۰ میلیارد دلار از بدهی های خارجی خود را به اضافه سود آنها بازپرداخت می کرد. پیامدهای چنین اقداماتی، اقدامات ریاضتی مالی بود که کشور باید با آن مواجه می شد.

از این رو، دولت نباید تنها به دریافت منابع مالی بسنده کند، بلکه باید به فکر سرمایه گذاری در صنایعی باشد که از فناوری های روز استفاده می کنند، بهره وری و رقابت را بهبود می بخشند و محصولاتی با کیفیت بالا تولید می کنند که قابل صادرات یا حداقل رقابت با واردات باشد. کالاها.

دولت باید استراتژی و اولویت‌های صنایع داخلی را مشخص کند، زیرساخت‌ها را اصلاح کند و زمینه را برای سرمایه‌گذاری سالم فراهم کند. این اقدامات هم سرمایه گذاران داخلی را جذب می کند و هم زمینه را برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی فراهم می کند.

علی‌رغم تلاش‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و متحدانش برای منزوی کردن ایران، موفقیت دولت در جذب منابع مالی خارجی یک پیشرفت برجسته است. دولت باید از این منابع مالی هوشمندانه استفاده کند و از خطر تحمیل بدهی های خارجی سنگین جلوگیری کند.

یک رویکرد بهتر، تلاش بیشتر برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است، زیرا عواقب شکست آن‌ها بر روی دولت بومرنگ نخواهد بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.