Gov برای طراحی برنامه هزینه برای ۱۲ میلیارد دلار امور مالی خارجی

0

معاون اول رئیس جمهور Eshaq Jahangiri به طور رسمی به سه عضو کابینه دستور داده است تا با اولویت بندی فوری ترین نیازهای کشور ، یک برنامه هزینه برای ۱۲ میلیارد دلار امور مالی نهایی را که در دوره پس از تحریم نهایی شده است ، تدوین کنند.

در جلسه ای که برای بحث در مورد موانع استفاده از امور مالی خارجی در پروژه های کلیدی روز دوشنبه برگزار شد ، جهانگیری اعلام کرد که از زمان امضای قرارداد هسته ای با قدرت های جهانی در سال ۲۰۱۵ ، ایران ۱۲ میلیارد دلار امور مالی خارجی نهایی کرده است.

وی سپس به وزیر امور اقتصادی و امور مالی مسعود کاربازیان ، فرماندار بانک مرکزی ایران والی الله سیف و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، محمد باکر نوبخت ، و همچنین معاون خود برای هماهنگی و نظارت دستور داد تا یک طرح را برای این طرح تهیه کنند. استفاده از منابع مالی خارجی در پروژه های اولویت دار.

وی گفت: “کمیته یا کارگروه برای شناسایی پروژه های اولویت دار باید برای تعیین طرح ها و پروژه هایی که واجد شرایط استفاده از امور مالی خارجی هستند ، تشکیل شود.”

جهانگیری از حسن روحانی، رئیس جمهور، مأموریت کامل دارد تا اقتصاد را از کسادی کنونی خارج کند و اشتغال را تقویت کند. او همچنین به دفتر مرکزی برای اقتصاد مقاومت دستور می دهد – یک نهاد متهم به اجرای اصول ابداع شده برای کاهش اعتماد به نفس کشور به نفت و تقویت تولید داخلی.

اگرچه هیجان برای سرمایه گذاری به ویژه در نتیجه فوری توافق هسته ای بسیار زیاد شد ، اما شور و شوق اولیه در حالی که تحریم های باقیمانده ایالات متحده سر خود را پرورش می داد ، از بین رفت.

با این حال، از طریق دیپلماسی مستمر، ایران در سال ۲۰۱۷ موفق به جذب سرمایه قابل توجهی از اروپا و آسیا شد. همچنین شاهد بهبود طبقه بندی ریسک آن از سال ۲۰۱۵ توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بود که انتظار می رود جریان مالی خارجی بسیار مورد نیاز به کشور را تسریع کند.

جهانگیری گفت: کشور حدود ۳۰ میلیارد دلار فاینانس خارجی با چین و برخی کشورهای اروپایی امضا کرده است که ۱۲ میلیارد دلار آن نهایی شده است، به این معنا که به زودی از طریق گشایش اعتبار اسنادی اجرایی خواهد شد.

شتاب جمع آوری

ایران در ژانویه قراردادی ۵ میلیارد دلاری با ایتالیا امضا کرد که بزرگترین کمک مالی دریافتی این کشور از یک کشور اروپایی بود.

این قرارداد در رم بین بانک دولتی صنعت و معدن ایران و بانک خصوصی خاورمیانه با بازوی سرمایه گذاری هلدینگ دولتی ایتالیایی Invitalia امضا شد.

در اواخر سپتامبر، Oberbank اتریش یک قرارداد مالی بزرگ با بیش از دوجین بانک ایرانی امضا کرد که بر اساس آن یک میلیارد یورو اعتبار به شرکت‌های این کشور که در اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند، ارائه خواهد کرد.

ابتکار اوبربانک – که به عنوان اولین توافق مالی اجرا شده پس از تحریم ها در نظر گرفته می شود – در همان روز با توافق مشابهی بین Danske Bank دانمارک و چندین بانک ایرانی دنبال شد.

بر این اساس، Danske Bank یک خط اعتباری به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو برای سرمایه گذاری شرکت های دانمارکی در ایران اختصاص خواهد داد.

بانک سرمایه گذاری دولتی فرانسه Bpifrance (BPI) در ماه سپتامبر اعلام کرد که قصد دارد از سال آینده به شرکت های فرانسوی سرمایه گذاری در اقتصاد ایران کمک مالی کند.

به نقل از رسانه ها، نیکلاس دوفورک، رئیس BPI، بانک او سالانه تا ۵۰۰ میلیون یورو اعتبار به شرکت هایی که در بازار ایران سرمایه گذاری می کنند، اعطا می کند.

جهانگیری همچنین اعلام کرد: بخشی از اعتبارات خارجی توسط سازمان امداد برای پروژه های مهم زیرساختی استفاده می شود که بازپرداخت آن توسط دولت تضمین می شود.

در نشست روز دوشنبه بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، رضا اردکانیان وزیر نیرو، حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و محمد خزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری، کمک اقتصادی و فنی ایران نیز حضور داشتند.

خزاعی خاطرنشان کرد: بیش از ۲۹ میلیارد دلار قرارداد مالی با خارجی ها امضا شده است که ۱۲ دلار آن به زودی عملیاتی می شود.

خزاعی از جمله پروژه های بهره مندی از این اعتبارات به برقی سازی راه آهن تهران- مشهد به طول ۹۲۶ کیلومتر اشاره کرد که طی قراردادی بین اگزیم بانک چین و بانک صنعت و معدن ایران و برقی سازی ۶۰۰ کیلومتر راه آهن آغاز شد. بخش کیلومتری راه‌آهن گرمسار-اینچه برون که توسط اگزیم بانک روسیه تأمین مالی می‌شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.