ICCIMA تأثیر نرخ فارکس را در واردات ارزیابی می کند

0

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با انتشار گزارشی به تشریح تاثیر نوسانات ارزی بر واردات مواد اولیه، کالاهای سرمایه ای و کالاهای مصرفی پرداخته است.

همانطور که در این گزارش آمده است، اگر کشوری حجم زیادی از مواد اولیه را در فواصل زمانی منظم وارد کند، به این معنی است که اقتصاد ملی به این مواد وابسته است، بنابراین تغییرات نرخ ارز تغییر قابل توجهی در حجم این واردات نخواهد داشت.

تحقیقات ICCIMA نشان می‌دهد که اگر نرخ ارز بالا برود، کالاهای داخلی نسبتاً ارزان‌تر از کالاهای وارداتی می‌شوند و مردم ترجیح می‌دهند محصولات داخلی بخرند، اما تنها در صورتی که کیفیت آنها بتواند با کالاهای خارجی رقابت کند.

تعداد زیادی از کالاهای وارداتی را نمی توان در ایران تولید کرد، زیرا شرایط فنی موجود نیست. به عنوان مثال، ایران قبلاً محصولات با کیفیت و رقابتی در صنعت نساجی تولید می کرد، اما تولیدکنندگان داخلی اکنون در تلاش برای یافتن بازاری برای محصولات بی کیفیت خود هستند.

تولید داخلی در ایران به شدت توسط دولت یارانه می‌گیرد، که این موضوع را این واقعیت تایید می‌کند که این کشور عضو سازمان تجارت جهانی نیست و تعرفه‌های بالایی بر واردات اعمال می‌کند.

با این حال، تحت الشعاع قرار دادن سیاست های حمایتی کشور، تخصیص ارز ارزان و یارانه ای به واردات است که با روحیه تقویت صنایع داخلی مغایرت دارد.

این گزارش بهبود کیفیت محصولات داخلی را به منظور کاهش وابستگی کشور به مواد اولیه وارداتی، کالاهای مصرفی و سرمایه ای ضروری می داند.

کاهش هزینه تمام شده کالاها در عین بهبود کیفیت آنها برای تشویق خریداران به نشان دادن تمایل بیشتر به محصولات داخلی بسیار مهم است.

همانطور که در این گزارش آمده است، اگر نهادهای شبه دولتی به قاچاق کالا به کشور ادامه دهند، کیفیت تولیدات داخلی همچنان کاهش می یابد، قیمت تمام شده کالای داخلی بالا می ماند و افزایش نرخ ارز کمکی به بخش تولید ایران نخواهد کرد. /p>

در واقع، عزم مبارزه با قاچاق باید از مقامات عالی شروع شود، زیرا در صورت وجود فساد در سیستم، اصلاحات اقتصادی امکان پذیر نخواهد بود.

بر اساس گزارش گمرک ایران، ارزش واردات غیرقانونی در سال منتهی به اسفند ۱۳۹۳ بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار برآورد شده بود، اما پس از اجرای فناوری اطلاعات توسط IRICA، این رقم در سال گذشته (اسفند ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۵) به ۱۲ میلیارد دلار کاهش یافت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.