IPO ها، ETF ها و مشتقات بیشتر

0

مدیرعامل این شرکت گفت: بورس اوراق بهادار تهران در سال آتی (از ۳۰ اسفندماه) مجموعه شرکت‌ها، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی و احتمالاً اوراق مشتقه در پرتفوی سهام را گسترش می‌دهد. ، حسن قالیباف اصل، روز سه شنبه.

به گزارش بورس پرس، ۱۰ شرکت جدید به بورس اوراق بهادار می پیوندند و سهام خود را به عموم عرضه می کنند، در حالی که پنج شرکت دیگر نیز در سال جدید فهرست خود را به بورس منتقل می کنند. علاوه بر این، ۱۰ ETF جدید به همراه ۲۰ صدور اوراق قرضه جدید در دست انتشار هستند.

TSE از ۲۸۱۰ تریلیون ریال (۸۱.۹ میلیارد دلار به نرخ ارز بازار) در ابتدای سال به ۳۳۸۰ تریلیون ریال (۹۸.۴ میلیارد دلار) امروز رسید. همه این رشدها از ژانویه زمانی که تحریم‌های غرب علیه تهران در ازای محدود کردن دامنه برنامه هسته‌ای‌اش توسط تهران برداشته شد، اتفاق افتاد. قبل از لغو تحریم‌ها، سهام نزدیک به پایین‌ترین سطح دو ساله خود در نوسان بودند.

تغییر در اقبال ایران باعث افزایش مشارکت خارجی در بورس اوراق بهادار شده است. از ۵۵۰ کد معاملاتی که تاکنون برای اتباع خارجی صادر شده است، ۲۰۰ کد در سال جاری صادر شده است. اما مشارکت آنها محدود است.

معاملات سهام توسط خارجی ها در دو ماه و نیم گذشته به ۲۸۰ میلیارد ریال (۸۱.۶ میلیون دلار) رسیده است.

TSE همچنین شاهد رشد معاملات اوراق قرضه بود که در سال جاری بیش از دو برابر شد و به ۳۷ تریلیون ریال (۱ میلیارد دلار) از ۱۵ تریلیون ریال (۴۳۷ میلیون دلار) در سال گذشته رسید که به گفته مدیر اجرایی ۱۴۷ درصد افزایش داشت.

قالیباف اصل در نشست خبری روز سه شنبه خود به برخی روندهای دیگر در بورس نیز اشاره کرد.

افزایش ۹ درصدی معاملات آنلاین به ۲۱۰ تریلیون ریال (۶.۱ میلیارد دلار) و سهم معامله گران غیر نهادی ۴۵ درصد از کل معاملات در سال جاری توجهات را به خود جلب کرد. این دو منجر به شناورسازی بهتر در مبادله شده است.

اکنون ۲۱.۹ درصد از سهام در بازار معامله شد که نشان دهنده افزایش ۲۳۰ واحدی نسبت به میانگین ۱۹.۶ درصدی سال گذشته است.

  موارد اضافی

شرکت لیزینگ ملت، زیرمجموعه بانک ملت، برای اولین بار در سال آینده به عموم مردم عرضه می شود.

مدیرعامل شرکت گفت: عرضه اولیه این شرکت برای پایان سال جاری برنامه ریزی شده بود، اما بانک ملت تصمیم گرفت آن را به سال جدید موکول کند.

این صرافی با عرضه اولیه سهام بانک سرمایه گذاری امید در سال آینده، یک صنعت به نام بانکداری سرمایه گذاری را به ۳۷ صنعت موجود خود اضافه می کند. در حال حاضر، خدمات مالی در TSE به صورت بیمه، واسطه‌های مالی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری سازمان‌دهی شده‌اند.

خودروساز مدیران خودرو و هلدینگ پتروشیمی ایرانیان نیز در حال آماده سازی عرضه اولیه سهام خود هستند که قرار است در سال آینده به همراه شش شرکت دیگر که مجری نامی از آنها ذکر نکرد.

همچنین شرکت صنعتی مینو، غذاساز نیز به TSE بازمی گردد. مینو پس از عدم رعایت مقررات TSE، فهرست خود را به بازار فرابورس ایران فرابورس منتقل کرده بود.

  تغییرات اساسی

تغییراتی در نحوه عملکرد بازار ایجاد خواهد شد. TSE در حال کار بر روی نرم افزار معاملاتی جدیدی است که پس از تأیید کمیته نظارتی و هیئت مدیره TSE استفاده می شود.

مقررات تجارت نیز در حال کاهش است.

قالیباف اصل گفت: ما قصد داریم در سال آینده حجم پایه را حذف کنیم.

حجم پایه حداقل تعداد سهام یک شرکت است که باید در یک روز معامله شود تا سهام با قیمتی متفاوت از روز باز شدن بسته شود.

در حال حاضر ۰.۰۸ درصد از سهام یک شرکت حجم پایه آن محسوب می شود. این معیار در سال ۲۰۰۳ برای مقابله با نوسانات و دستکاری قیمت ها معرفی شد.

در نهایت، قالیباف گفت که این شرکت به دنبال ارائه قراردادهای آتی و اختیار معامله در پرتفوی سهام با ساختاری مشابه با مشتقه هایی است که قصد دارد در بورس اوراق بهادار عرضه کند.

مدیر اجرایی گفت: قراردادهای آتی پرتفوی سهام با مجوز کمیته شرع و در صورت نگارش و امضای مقررات آن توسط هیئت مدیره، قابل معامله خواهند بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.