Mapna ایران از توربین گازی بهترین در کلاس رونمایی کرده است

0

گروه مپنا برترین شرکت مهندسی و انرژی ایران روز دوشنبه از طرح بهبود یافته یک توربین گاز برای استفاده در نیروگاه های برق خانگی و همچنین پروژه بزرگ برق در جنوب رونمایی کرد. شهر بصره عراق.

عباس علی آبادی، مدیرعامل مپنا در نشست خبری روز دوشنبه گفت: توربین جدید کلاس E MGT-70 که با نام MAP2B نیز شناخته می‌شود، به ایران اجازه می‌دهد تا تولید از زیرساخت‌های الکتریکی را بدون شروع پروژه‌های نیروگاهی جدید و پرهزینه افزایش دهد.

“MGT-70 یک دستاورد بزرگ صنعتی و یکی از بهترین توربین های کلاس در جهان است. نسل سوم MGT-70 به ما این امکان را می دهد که ظرفیت تولید برق را بدون صرف هزینه های هنگفت برای واحدهای برق جدید گسترش دهیم.” علی آبادی گفت.

MAPNA

سومین ارتقاء به توربین MGT-70 راندمان توربین را ۲.۲ درصد به ۳۶.۴ درصد نسبت به طراحی قبلی افزایش داده و ظرفیت خروجی آن را به ۱۸۵ مگاوات یا بیش از ۱۵ درصد نسبت به نسل دوم افزایش داده است.

رئیس مپنا افزود: بیشتر توربین‌های مورد استفاده در نیروگاه‌های ایران از خانواده کلاس E هستند و می‌توان آن‌ها را به MGT-70 جدید با راندمان و عملکرد ارتقا داد.

توربین ارتقا یافته

این توربین توسط مپنا از ابتدا طی پنج سال توسعه یافته است.

وی گفت: حدود ۱۷۰ توربین کلاس E در ایران نصب شده است که ظرفیت خروجی آنها در صورت ارتقاء به جدیدترین طرح MGT-70، ۵۰۰۰ مگاوات افزایش می یابد. مپنا می تواند ظرف ۴۵ روز یک توربین کلاس E را به مدل MAP2B ارتقا دهد.

این ارتقا شامل طراحی مجدد اجزای اصلی توربین، یعنی پره ها، پره ها و سیستم خنک کننده است. این شرکت گفت که توربین جدید MGT-70 مصرف سوخت سالانه را تا ۲۰ میلیون متر مکعب در هر واحد نسبت به طراحی قبلی کاهش می دهد.

این توربین یکی از اجزای کلیدی یک نیروگاه ۳۰۰۰ مگاواتی در بصره، معروف به نیروگاه سیکل ترکیبی رومیله خواهد بود.

مپنا ۱۲ واحد جدید MGT-70 را به نیروگاه عراق اعزام کرده است و یک واحد هم اکنون در یک نیروگاه سیکل ترکیبی در پرند، در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب غربی تهران فعال است.

به گفته علی آبادی، نیروگاه رمیله بزرگترین پروژه فنی در خاورمیانه است که ظرفیت کل تولید برق عراق را ۲۰ درصد افزایش می دهد. در مرحله اول توسعه، توربین های گازی نصب و با شبکه برق عراق یکپارچه می شوند و سپس واحدهای بخار نصب می شوند.

مپنا در ژوئیه ۲۰۱۵، اندکی پس از اعلام توافق تاریخی ایران و شش قدرت جهانی (پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان) قراردادی به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار با گروه Shamara، یک کنسرسیوم عراقی متشکل از ۱۴ شرکت صنعتی و انرژی امضا کرد. در مورد کاهش تحریم های بین المللی علیه تهران در ازای محدود کردن برنامه هسته ای آن.

مجید بهمنی، مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا، یکی از زیرمجموعه های این گروه، در همین کنفرانس گفت: افزایش ۲.۲ درصدی راندمان نسل سوم توربین MGT-70 یک جهش تکنولوژیکی قابل توجه است.

زیمنس، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان توربین در جهان، توربین E-Class را در اوایل دهه ۱۹۹۰ با راندمان ۳۷ درصد معرفی کرد، اما این شرکت بیش از دو دهه طول کشید تا این تعداد را تا ۳ درصد افزایش دهد. گفت.

 گسترش بخش برق

گروه مپنا مجموعه ای از شرکت های ایرانی است که در زمینه توسعه و اجرای انرژی حرارتی و تجدیدپذیر، نفت و گاز، حمل و نقل ریلی و سایر پروژه های صنعتی و همچنین تولید تجهیزات فعالیت می کند.

این کنسرسیوم نقشی کلیدی در ارتقای صنعت برق ایران ایفا می کند که در زمان وجود محدودیت های اقتصادی با کمبود سرمایه گذاری و فناوری دست و پنجه نرم می کرد. همچنین در پروژه های برق عراق، سوریه، پاکستان، عمان و اندونزی و سایر بازارها فعالیت می کند.

این شرکت در سال گذشته قراردادی را با زیمنس برای بیش از ۲۰ توربین گازی و ژنراتورهای مرتبط امضا کرد که طی دهه آینده تحویل داده خواهد شد و همچنین دانش ساخت توربین را انتقال خواهد داد. زیمنس اولین توربین گازی بسیار کارآمد کلاس F خود را در ماه سپتامبر به مپنا ارسال کرد.

بر اساس بیانیه سایت زیمنس، دو طرف همچنین قرار است در زمینه توسعه و بهینه سازی زیرساخت های برق ایران در ایران همکاری کنند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.