نورپردازی داخلی مدرن

0

نورپردازی در طراحی داخلی برای ایجاد یک محیط دلپذیر و جذاب بسیار مهم است. به این دلیل که هیچکس دوست ندارد وارد محیط اتاقی با فضای تاریک و کسل‌کننده شود و در فضا بماند. نورپردازی در یک فضا می‌تواند شور و اشتیاق را به فضا اضافه کند و حال و هوای آن را تغییر دهد. روشنایی نورپردازی خوب محیط را سرشار از زندگی می‌کند.

طراحی داخلی مدرن آنگاه که همراه با نورپردازی گام بر می دارد، فضاهای  شما را بهبود بخشیده و با کیفیت می کند. روشنایی و نورپردازی بجز اثر بالایی که در زیبایی محیط دارد و عملکرد فضا را ارتقا می دهد، تاثیر عمیقی بر احساسات، خلق و خوی و روان ناظرین و حاضرین در فضا و محیط دارد. طراحان داخلی همگی به این نکته اذعان دارند که یک فضا بدون ترکیب مناسب نورپردازی  کامل نمی‌شود. نورپردازی در طراحی داخلی بستگی به درک طراح از طراحی داخلی و نورپردازی دارد. انتخاب درست نور و نورپردازی می‌تواند فضا را به‌کلی تغییر داده و جذابیت و خاص‌بودن را به آن اضافه کند. در حالی که انتخاب اشتباه طراح در نورپردازی می‌تواند فضا را مبهم و به‌هم ریخته نشان دهد.

ما دو نوع نور در فضا داریم. اولین نوری که در محیط وفضا داریم، نور طبیعی است که استفاده از آن در طراحی بسیار مهم و ضروری است. دومین روش استفاده از نور در فضا، استفاده از نورهای مصنوعی است. این نورهای مصنوعی از طریق لامپ‌های مختلف، لوسترها، هالوژن‌ها و … ایجاد می‌شوند و به‌خوبی نورپردازی فضا را مدیریت می‌کنند. نورپردازی معمولاً بر اساس روشنایی و مکان تعیین می‌شود. همچنین انتخاب لامپ‌ها و ترکیب آن‌ها، روشنایی به‌اندازه کافی و توزیع صحیح نور در فضا اهمیت زیادی دارد.

چگونه نورپردازی داخلی خانه را انجام دهیم؟

همه ما در پی یافتن بهترین نورپردازی برای فضاهای مختلف خانه هستیم. مثلا یک نورپردازی زیبا در سالن و نشیمن سبب می شود که منزل شما بسیار مدرن و شیک به نظر بیاید. همچنین نورپردازی آشپزخانه برای سهولت و راحتی کار پخت وپز از ضروریات است.اما قبل از هرکاری داشتن آگاهی نسبت به انواع نورپردازی داخلی بسیار مهم است.

نورپردازی داخلی یکی از جنبه‌های مهم در طراحی داخلی ساختمان است. انتخاب مناسب منابع نور و ترتیب نورپردازی می‌تواند تأثیر زیادی بر حس و حال فضا داشته باشد. در ادامه، به برخی اصول نورپردازی داخلی می‌پردازیم.

بهره‌برداری از لایه‌بندی نورپردازی و انتخاب منابع نور مناسب برای هر قسمت از خانه، تأثیر زیبایی‌شناسی و راحتی فضا را افزایش می‌دهد. همچنین، در انتخاب منابع نور، به سبک کلی فضا، اندازه و متریال آن نیز توجه کنید

۱- نورپردازی عمومی

نورپردازی عمومی اولین لایه از نورپردازی داخلی مدرن است و در ایجاد روشنایی کافی و متناسب با فضا بسیار اهمیت دارد. نورپردازی عمومی یکی از متداول‌ترین انواع نورپردازی است. در این نوع نورپردازی، روشنایی به مثابه پتویی کل فضا را می پوشاند تا بتوانید فعالیت‌های مورد نظر خود را انجام دهید. این نورپردازی به عنوان روشنایی عمومی شناخته می‌شود و می‌تواند از لامپ‌ها و چراغ‌ها استفاده کند تا فضا را به طور یکنواخت روشن کند . در این مرحله باید تمامی فضا بصورت یکدست و یکنواخت با شدت نوری مناسب روشن شود تا عملکرد روتین افراد در فضا را مقدور سازد.

در این مرحله استفاده از دیمرها پیشنهاد می شود تا بتوانید شدت و میزان نورپردازی عمومی را متناسب با شرایط تنظیم کنید.

۲-نورپردازی موضعی

نورپردازی موضعی نوعی از نورپردازی داخلی است  که در پی تامین نور و روشنایی کافی . مناسب برای انجام کارهای مختلف افراد در فضا مانند  مطالعه،خوردن، خوابیدن و…است. در واقع به دنبال تامین نور لازم برای انجام کارهایی است که در فضایی خاص در محیط خانه صورت میگیرد.

برای مثال این نورپردازی برای  میزناهارخوری، یا میز مطالعه کاربرد دارد.

۳-نورپردازی تاکیدی

  • نورپردازی تاکیدی به نوعی از نورپردازی داخلی مدرن گفته می‌شود که در پی روشن کردن محدوده‌ای خاص برای جلب توجه و تاکید بر شیء یا فضایی خاص طراحی مس شود. برای مثال روشن کردن راه پله ها و ورودی ها و یا طاقچه ها در نوع از نورپردازی پرداخته می شوند. این نورپردازی به دنبال تامین نور لازم برای تاکید بر شیء یا فضا است. هدف اصلی این نورپردازی ایجاد توجه و زیبایی است.

۴-نورپردازی تزیینی یا زینتی:

آخرین مرحله در طراحی نورپردازی داخلی مدرن برای خانه شما، رسیدن به نورپردازی زینتی یا تزیینی است. شما می توانید نورپردازی های موضعی و تاکیدی را حذف کنید و فقط از نورپردازی زینتی به عنوان جایگزین استفاده کنید و یا اینکه پس از انجام نورپردازی تاکیدی و موضعی درصورت نیاز از این نوع نورپردازی داخلی مدرن نیز بهرمند شوید. اما توجه داشته باشید که نورپردازی عمومی را با هیچ کدام از این نورپردازی ها نمی توان جایگزین کرد.

دقت داشته یاشید که نورپردازی زینتی فقط و فقط برای زیباتر کردن فضا کاربرد دارد .توجهی به کارآیی و نوع فضا ندارد. همچنین توجهی به شرایط و کارآرایی  ناظرین ندارد.

در طراحی نورپردازی زینتی آشنایی با  دکوراسیون داخلی و سبک های دکوراسیون، ترندها و مدهای روز … مهم است. شما باید میزان روشنایی را تنظیم کند و دقت داشته باشید که زیاده روی در این نورپردازی می تواند زننده و آزاردهنده باشد. در انتخاب چراغ ها و لوسترها توجه داشته باشین که چراغ ها و لوسترهای شما به زودی کهنه و از مد افتاده نشوند.

نکات مهم در نورپردازی داخلی مدرن

  • در نورپردازی داخلی مدرن برای روشنایی بعضی از بخش‌های خاص خانه ممکن است بخواهید از  چراغ‌ها یا لوسترهای بزرگ استفاده بکنید. توجه داشته باشید که هدف نهایی شما درروشنایی ، رضایت و حس مثبتی است که شما از نورپردازی منزلتان قرار است دریافت کنید.
  • در نورپردازی استفاده از چراغ‌ها و لوسترهای خاص و بزرگ جلب توجه می‌کنند. در واقع تنها جنبه  روشنایی ندارند و به مرکز توجه در فضای  خانه تبدیل می‌شوند. از این رو مکان استفاده از لوسترها بسیار مهم است. در نورپردازی داخلی مدرن چراغ‌های  بزرگ بهتر است در آشپزخانه‌ها، بالای میز ناهارخوری، فضای هال خانه و یا گذرگاه‌های داخلی منزل مورد استفاده قرار گیرد.
  • به کاربری فضاهای مختلف خانه توجه کافی را داشته باشین و در نظر داشته باشین که چراغ ها، میزان نور، رنگ نور، محل تابش نور در فضاهای مختلف خانه مثل اتاق و آشپزخانه متفاوت است.

سخن پایانی:

با تشکر از همراهی شما تا پایان این مقاله. اگر علاقه مند به حوزه معماری و نورپردازی هستید و یا هرگونه سوال و ابهامی در حوزه معماری دارین، کارشناسان تیم معماری زوم لایت پاسخگوی شما عزیزان هستند.

همچنین برای مطالعه مطالب  بیشتر لینک زیر را دنبال کنید

https://zoomlightgroup.com/fa/%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d9%86%d9%85%d8%a7-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%85%d8%a7%d9%86/

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.