OFAC به ظاهر در برابر تعصب ضد ایران اپل (بروزرسانی)

0

دفتر کنترل دارایی های خارجی، ناظر اطلاعات مالی وزارت خزانه داری ایالات متحده می گوید اپل از میزبانی برنامه های ایرانی منعی ندارد.

در اقدامی ناجوانمردانه در ۱۹ آگوست، شرکت اپل برنامه‌های چند شرکت ایرانی را از اپ استور iOS خود حذف کرد. OFAC در پاسخ به درخواست یک توسعه‌دهنده ایرانی در مورد این موضوع در یک ایمیل رسمی که توسط فایننشال تریبون مشاهده شد، نوشت:

علیرغم لغو برخی تحریم های ثانویه در نتیجه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، به طور کلی، صادرات اکثر اقلام، فناوری و خدمات توسط افراد آمریکایی طبق بند ۵۶۰.۲۰۴ مقررات معاملات و تحریم های ایران همچنان ممنوع است. (ITSR).

با این حال، در این ایمیل آمده است: «علیرغم ممنوعیت‌های گسترده، انواع خاصی از اقلام و فعالیت‌هایی وجود دارد که افراد آمریکایی مجاز به انجام آن‌ها در رابطه با نرم‌افزار و آن دسته از فعالیت‌ها و مواردی هستند که تحت مجوز عمومی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده یافت می‌شوند. ۱.”

تریبون مالی سند را بررسی کرده است. طبق ادبیات رسمی، اپل از میزبانی محصولات نرم افزاری ایرانی در اپ استور منعی ندارد.

ایمیل OFAC در پاسخ به درخواست اطلاعات توسط امیر زندی، توسعه‌دهنده اپلیکیشن سفارش غذا دایان، ارسال شد.

او به Tribune گفت: «بلافاصله پس از دریافت اخطاری از اپل مبنی بر حذف دایان از اپ استور، با OFAC تماس گرفتم.

در حالی که این اقدام اپل کسب و کار چندین استارت آپ ایرانی را مختل کرده است، گوگل، یکی دیگر از مشاغل آمریکایی، برنامه های ایرانی را در سرویس Google Play خود میزبانی می کند.

در ایمیل OFAC همچنین آمده است که در صورتی که توسعه دهندگان ایرانی موفق به متقاعد کردن اپل برای بازگرداندن محصولات نرم افزاری خود به اپ استور نشوند، می توانند برای معافیت از دولت ایالات متحده درخواست دهند.

به طور دقیق‌تر می‌نویسد: «اگر نرم‌افزاری که برای صادرات پیشنهاد می‌کنید در رده اقلام و/یا فعالیت‌های هیچ یک از فعالیت‌های مجوزهای عمومی قرار نگیرد، شرکت باید برای صدور مجوز خاصی درخواست کند. مورد. 

آخرین تحولات

به روز رسانی

در طوماری امضا شده «ساکنان ایرانی دهکده جهانی»، صاحبان استارت‌آپ‌های محلی، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن و کاربران آیفون از مدیر عامل شرکت اپل، تیم کوک درخواست کرده‌اند که حذف برنامه‌های ایرانی را متوقف کند.

در ۲۴ آگوست در target=””> change.org، این طومار تاکنون حدود ۵۰۰۰ امضا جذب کرده است.

از ۱۹ آگوست، اپل به تدریج اکثر اپلیکیشن های مرتبط با ایران را از فروشگاه iOS خود حذف کرده است.

برنامه هایی که در ابتدا حذف شدند عبارتند از Delion (خدمات تحویل غذا)، دیجی کالا (خرده فروش)، AloPeyk (خدمات تحویل بسته)، تخفیفان (وب سایت خرید گروهی) و علی بابا (آژانس مسافرتی آنلاین).

در تعطیلات آخر هفته ایران، چندین اپلیکیشن دیگر نیز حذف شده اند، از جمله Tap30، Snapp (دو اپلیکیشن سواری، Hamloo (سرویس تحویل بسته) و Reyhoon (خدمات تحویل غذا).

دیوار، نت برگ و آپارات تاکنون همچنان در فروشگاه اپلیکیشن آی او اس قرار دارند.

مدیران عامل کسب و کارها ایمیلی از اپل دریافت کرده اند که به شرح زیر است:

ما نمی توانیم برنامه شما را در اپ استور قرار دهیم. طبق مقررات تحریمی ایالات متحده، اپ استور نمی‌تواند میزبانی، توزیع یا تجارت با برنامه‌ها یا توسعه‌دهندگان مرتبط با برخی از کشورهای تحت تحریم ایالات متحده باشد.»

این بیانیه همچنین می افزاید: «این حوزه قانون پیچیده است و دائماً در حال تغییر است. اگر محدودیت‌های موجود تغییر کند، ما شما را تشویق می‌کنیم که دوباره برنامه خود را برای درج در اپ استور ارسال کنید.”

اکنون به یک VPN نیاز است

از ۲۴ آگوست، کاربران ایرانی قادر به دانلود هیچ نرم افزاری از اپ استور بدون استفاده از VPN نیستند.

در ادبیات رسمی منتشر شده توسط OFAC در سال ۲۰۱۲ (و ​​از آن زمان تاکنون) چنین آمده است:

«به منظور اطمینان بیشتر از اینکه تحریم‌های ایران تأثیر ناخوشایند ناخواسته‌ای بر توانایی شرکت‌ها برای ارائه ابزارهای ارتباطی شخصی به افراد در آن کشور ندارد، OFAC راهنمایی‌های گویا را در مورد دامنه مجوز عمومی ارتباطات شخصی ارائه می‌کند.» /p>

تأثیر اجتماعی

هدف قرار دادن استارت آپ ها و توسعه دهندگان، شرکت های اپلیکیشن ایرانی را کاملا در حیرت فرو برده است.

علاوه بر این، کاربران شبکه‌های اجتماعی در توییتر اقدام اپل را با استفاده از هشتگ «حذف برنامه‌های ایرانی متوقف کنید» را محکوم کرده‌اند.

محمد جاواد آزاری جهرمی ، وزیر ارتباطات ایران ، این اقدام را توسط اپل گفت: “آیفون های اپل سهم ۱۱ ٪ از بازار تلفن های هوشمند ایران دارند.”

طبق برآوردها ۶ میلیون ایرانی آیفون دارند.

جهرمی گفت: “احترام به حقوق مصرف کننده یک اصل است که اپل از آن چشم پوشی کرده است” ، و افزود: “این وزارتخانه تمام وسایل قانونی ممکن برای رفع مشکل را برطرف می کند.”

منتشر شده در ۲۰۱۷/۰۸/۲۵

به روز شده در ۲۰۱۷/۰۸/۲۶

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.