Scania در تلاش برای نگه داشتن کامیون ها ، اتوبوس ها در جاده های ایران با وجود تحریم های ایالات متحده

0

در مواجهه با تحریم‌های آتی آمریکا، رئیس اسکانیا می‌گوید این شرکت در حال کار بر روی یک طرح اضطراری است تا محموله‌های قطعات یدکی را به شرکای ایرانی خود تحویل دهد تا به آنها کمک کند کامیون‌ها و اتوبوس‌های خود را در جاده‌های ایران راه‌اندازی کنند.

هنریک هنریکسون می‌گوید که سازنده آلمانی کامیون‌ساز وضعیت ایران را از نزدیک زیر نظر دارد و به این نکته توجه می‌کند که تحریم‌های آمریکا می‌تواند فعالیت‌های این شرکت در ایران را به خطر بیندازد.

او یک روز پس از اینکه نتایج نیمه اول این شرکت حاکی از کاهش فروش آن در ایران بود، با رویترز صحبت می کرد.

به گفته هنریکسون، اسکانیا متعلق به فولکس واگن یکی از تولیدکنندگان پیشرو خارجی کامیون در ایران است که سالانه ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کامیون و اتوبوس به فروش می رساند. این حدود ۵ درصد از سفارشات جهانی خودروی آن را که ۱۰۹۴۱۵ دستگاه در سال گذشته بود، تشکیل می دهد.

کنترل آسیب

به گفته هنریکسون، در صورت بازگرداندن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، کل فروش اسکانیا به ایران ممکن است از بین برود. با این حال، او می گوید که این شرکت در حال کنترل آسیب است، که نشان می دهد اسکانیا در تلاش است تا روابط خود را با ایران حفظ کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که اسکانیا تمام سفارش‌هایی را که نمی‌توانست تا اواسط آگوست تحویل دهد، لغو کرده است، زیرا هر چیزی پس از آن تحت تأثیر تحریم‌های آتی آمریکا قرار می‌گرفت. او گفت: «همانطور که در حال حاضر است، این یک پنجره کوتاه برای دریافت سفارش‌هایی است که قبل از یک تاریخ خاص وارد شده‌اند و پرداخت‌ها را تا جایی که می‌توانید دریافت کنید.

او افزود: “با نگاهی به اطلاعاتی که امروز در اختیار داریم، البته اگر چیزی بهبود نیابد، کل حجم [ما] در خطر خواهد بود.”

اسکانیا از اظهار نظر در مورد میزان تأثیر کاهش سفارشات از ایران که به عنوان یکی از بازارهای رشد آنها در نظر گرفته می شود، بر نتایج نیمه اول خودداری کرد.

کارخانه های این شرکت در آمریکای لاتین و اروپا برای تولید وسایل نقلیه برای تهران استفاده می شود و کامیون ها و اتوبوس ها را از طریق شرکای محلی توزیع می کند که همچنین مالک شبکه تولید و خدمات گسترده اسکانیا در ایران هستند.

اولین وارد

اسکانیا یکی از اولین شرکت های کامیونی بود که پس از لغو تحریم های اتحادیه اروپا در اوایل سال ۲۰۱۶ پس از اجرای توافق تاریخی هسته ای به ایران بازگشت.

علی‌رغم تلاش‌های دولت‌های اروپایی برای نجات توافق هسته‌ای و ارائه ضمانت‌هایی به شرکت‌های اروپایی برای محافظت از آنها در برابر تحریم‌های ثانویه آمریکا، بسیاری از آنها به هر حال ایران را ترک می‌کنند تا از هرگونه مجازات احتمالی ایالات متحده جلوگیری کنند.

چنین اقدامی ضربه‌ای دیگر به صنعت خودروسازی ایران خواهد بود که پس از لغو تحریم‌ها در سال ۲۰۱۶ توانسته بود با شرکت‌های بزرگ اروپایی قرارداد امضا کند و سرمایه‌گذاری قابل توجه خارجی را جذب کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.