Tabriz 35 ٪ از خروجی فرش دست ساز ایران را تشکیل می دهد

0

رئیس انجمن تولیدکنندگان فرش دستباف تبریز گفت: شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی ۳۵ درصد از تولید فرش دستباف ایران را به خود اختصاص داده است.

نشریه خواهر فایننشال تریبون دنیای اقتصاد گزارش داد که استان آذربایجان شرقی بیش از ۳۵ درصد در صادرات فرش دستباف ایران سهم دارد.

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران است.

چمنی با بیان اینکه صنعت فرش در آذربایجان شرقی برای ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است، گفت: ظرفیت برای ۲۰۰ هزار نفر دیگر وجود دارد.

از دیگر شهرهای بزرگ ایران که فرش دستباف در آن بافته می شود، به غیر از تبریز، می توان به اصفهان، قم، کاشان، مشهد و کرمان اشاره کرد.

به گفته حمید کارگر، رئیس مرکز ملی فرش ایران، سالانه بیش از ۳ میلیون متر مربع فرش دستباف در ایران بافته می شود که دو سوم آن صادر می شود و مابقی پاسخگوی نیاز داخلی است.

آخرین آمار سازمان توسعه تجارت ایران حاکی از صادرات ۳۱۲ میلیون دلاری فرش دستباف کشور در ۹ ماهه منتهی به ۳۱ آذرماه است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد افزایش داشته است.

فرش دستباف ایرانی به ۸۰ کشور جهان صادر می شود.

به گفته کارگر، کل صادرات سال گذشته ۳۵۹ میلیون دلار بوده است.

آمریکا با حدود ۹۰ میلیون دلار خرید، بزرگترین واردکننده فرش ایرانی در سال گذشته بود.

صادرات به ایالات متحده پس از پنج تا شش سال صادرات «صفر» به این کشور، به دلیل ممنوعیت اعمال شده بر واردات فرش ایرانی در سپتامبر ۲۰۱۰، شتاب بیشتری گرفت.

ما به دنبال افزودن بازارهای جدید از جمله چین، آفریقای جنوبی و همچنین شیلی و برزیل در آمریکای جنوبی به بازارهای موجود هستیم. این مقام در ماه گذشته گفت: بازار چین برای ما بسیار مهم است، زیرا این کشور یکی از بزرگترین رقبای ما بود و اکنون در بین ۲۰ مشتری برتر این محصول قرار دارد.

وی در بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایران که مردادماه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، به فایننشال تریبون گفت: ایران بزرگترین صادرکننده فرش دستباف با سهم ۳۰ درصدی در بازارهای جهانی است.

به گزارش ایرنا، نمایشگاه فرش دستباف و تابلو فرش هنرمندان و قالی بافان استان خراسان رضوی امروز در گالری هنری کوی یوان در شهر بندری گوانگجو در شمال غربی هنگ کنگ به کار خود پایان می دهد.

چین یکی از واردکنندگان عمده تابلو فرش ایران و پس از آن آمریکا و کشورهای اروپایی هستند.

شهرستان سردرود در جنوب غربی تبریز، استان آذربایجان شرقی، قطب جهانی تولید تابلو فرش محسوب می شود.

به گفته اعظم صحتی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان تابلو فرش سردرود، بیش از ۸۰ درصد تابلو فرش ایران در سردرود دستباف است.

روزانه حدود ۴۵۰ تابلو فرش در این شهر تولید می شود و نرخ بیکاری در آنجا نزدیک به صفر است، زیرا تقریباً همه مردم محلی در تولید تابلو فرش مشغول هستند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.