TSE شاخص های جدیدی را برای افزایش اعتماد سرمایه گذاران خارجی بررسی می کند

0

مدیر عامل بورس تهران روز چهارشنبه گفت: بورس تهران در «مرحله پایانی» تدوین شاخص جدید قرار دارد و شرکت‌ها را بر اساس شفافیت و ساختار حاکمیتی رتبه‌بندی می‌کند.

به گفته مجله تجاری هفتگی Arabian Business مقر امارات متحده عربی، این اقدامی نادر برای بورس اوراق بهادار است و هدف آن افزایش اعتماد سرمایه گذاران خارجی در بازارهای سرمایه ایران است.

اکنون که تحریم‌های محدودکننده لغو شده‌اند، ایران تلاش‌ها را برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی افزایش می‌دهد.

حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران طی کنفرانسی در این هفته در مسقط گفت: بازار سرمایه ایران «یکی از نقدشونده‌ترین بازارها» در منطقه است، اما در حال حاضر عمدتاً از سرمایه‌گذاران داخلی تشکیل شده است.

او گفت: “این از افزایش مشارکت سرمایه گذاران خارجی سود خواهد برد.”

بهزاد گلکار، مدیرعامل هلدینگ مالی و سرمایه‌گذاری سینا ایران، یکی از بزرگترین شرکت‌های بزرگ کشور، بار دیگر بر تماس قالیباف اصل تاکید کرد.

او گفت: «بازار سرمایه ایران به خون تازه نیاز دارد.

با این حال، حتی اگر تحریم‌ها در مورد آنها اعمال نشده باشد، سرمایه‌گذاران خارجی از نظر تاریخی از سرمایه‌گذاری در ایران خجالتی بوده‌اند و قالیباف اصل گفت که برای اطمینان از اعتماد آنها به تلاش‌های بیشتری نیاز است.

او گفت: «شفافیت در واقع در بازار سرمایه ایران بسیار قوی است. اما بر اساس [این تصور که] مسئولیت خود شرکت است که این امر را تضمین کند، [بورس اوراق بهادار تهران] پروژه جدیدی را – هنوز نهایی نشده اما در مراحل پایانی – آغاز کرده است تا بر اساس حاکمیت شرکتی و حاکمیت شرکتی، به شرکت‌های بورسی امتیاز دهد. ساختارهای شفافیتی که دارند.

سپس یک شاخص جدید بر اساس این رتبه بندی منتشر خواهیم کرد. ما فکر می کنیم که این امر در افزایش سرمایه گذاری خارجی در ایران مهم خواهد بود.

قالیباف اصل خاطرنشان کرد: این بورس همچنین در نظر دارد بازاری برای اوراق بهادار تحت سلطه ارز – نه سهام – ایجاد کند تا انگیزه بیشتری برای سرمایه گذاری خارجی ایجاد کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.