TSE شفافیت شرکت ها را تقویت می کند

0

به نظر می رسد اوضاع در بورس اوراق بهادار تهران به سمت بهتر شدن تغییر می کند، زیرا تنظیم کننده های بازار شروع به اتخاذ مواضع سخت گیرانه تری در مورد اعمال شفافیت شرکتی کرده اند.

اگر ناشر الزامات فهرست [سازمان بورس و اوراق بهادار] را رعایت نکند، از انتشار اطلاعات مالی در دوره های از پیش تعریف شده امتناع کند، یا زیان ثابت دو سال مالی گذشته را ثبت کند، بورس اوراق بهادار هم وضعیت شرکت را به اطلاع عموم می رساند و هم به حالت تعلیق در می آورد. به نقل از روابط عمومی بورس، حسن قالیباف اصل، مدیر عامل بورس اوراق بهادار گفت:

اقدامات فوق از روز شنبه اجرا شد و لیست شرکت های در حال تعلیق و همچنین شرکت هایی که قبلاً تعلیق شده بودند در برگه جدیدی در سایت بورس Tse.ir اضافه شد.

این فهرست نسبتاً جامع است، زیرا نماد نماد شرکت ها و علت تعلیق، و همچنین نام هیئت مدیره و مدیر شرکت را نام می برد.

قالیباف اصل خاطرنشان کرد: این اقدام به منظور آگاه کردن سرمایه‌گذاران از ریسک‌های مربوط به معاملات سهام شرکت‌هایی است که از انتشار اطلاعات خودداری می‌کنند و قوانین را رعایت می‌کنند.

از روز شنبه، این وب سایت ۱۰۴ شرکت را برای تعلیق فهرست کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل ذکر شده، فقدان داده‌های مالی حسابرسی شده سه ماهه اول شرکت‌ها و به دنبال آن ثبت زیان برای دو سال متوالی باشد.

و تنها سه نفر در این لیست هستند که با ورشکستگی قریب‌الوقوع مواجه هستند، یا از نظر قانونی، شرکت‌هایی هستند که برای ماده ۱۴۱ قانون تجارت پیش‌نویس شده‌اند که شرکت‌هایی را که بیش از نیمی از سرمایه اسمی خود را از دست داده‌اند موظف می‌کند مجمع عمومی فوق‌العاده را برای تصمیم‌گیری در مورد راه‌های خروج از این فهرست تشکیل دهند. ورشکستگی یا رای دادن به انحلال.

جالب اینجاست که در این فهرست نه تنها شرکت‌های غیرشفاف مانند سایپا، نام‌های پیشتازان بازار مانند شرکت فولاد مبارکه و مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر نیز دیده می‌شود. این سه شرکت به دلیل عدم ارائه داده های مالی حسابرسی شده H1 تحت اخطار قرار گرفته اند.

قالیباف اصل از بیان اینکه صادرکنندگان چه مدت باید داده های خود را قبل از انتقال به فهرست تعلیق دائمی ارائه کنند، کوتاهی کرد.

نوسانات قابل توجه قیمت نیز مشمول بررسی دقیق تنظیم کنندگان بازار خواهد بود.

به گفته قالیباف اصل، اگر قیمت سهام شرکتی طی پنج روز معاملاتی متوالی کاهش یا بیش از ۲۰ درصد رشد کند، در اسرع وقت تیک آن مسدود می شود و از ناشر آن خواسته می شود تا وضعیت را روشن کند.

تیک تیک روز بعد با محدود شدن نوسانات در حد معینی بازگشایی خواهد شد. اگر این نوسان در ۱۵ روز از ۵۰ درصد فراتر رود، TSE تجارت را متوقف می کند و شرکت را موظف می کند کنفرانس مطبوعاتی برای توضیح علل آن برگزار کند.

در صورت رضایت‌بخش، تیک‌تکر تا دو روز دیگر با نوسان محدود بازگشایی می‌شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.