TSE هفته را نزدیک به بالاترین سطح 23 ماهه به پایان می رساند

0

سهام در بورس اوراق بهادار تهران در چهارمین هفته متوالی بازار با افزایش 4.7 درصدی هفته را به پایان رساندند و ارزش سهام را به بالاترین حد خود در نزدیک به 23 ماه اخیر رساندند.

معاملات روز شنبه با 73977 واحد باز آغاز شد. سهام در روز کاهش یافتند اما در روز یکشنبه دوباره به رشد بازگشتند. رشد بازار با ادامه هفته افزایش یافت و بیشترین افزایش هفته در روز سه شنبه اتفاق افتاد.

بورس اوراق بهادار روز سه‌شنبه شلوغ‌ترین روز ثبت شده خود را در تاریخ ثبت کرد و بیش از 3.91 میلیارد سهم تغییر کرد. رکورد حجم معاملات تقریباً دو برابر بالاتر از 2.12 میلیارد سهم معامله شده در 22 دسامبر 2013 بود.

TEDPIX، شاخص اصلی TSE، در روز سه‌شنبه 3.19 درصد یا 2415 واحد کاهش یافت و در 78199.10 واحد بسته شد – این بالاترین سطح از 8 مارس 2014 است.

بیشتر معاملات در اوزان سنگین بازار با حق بیمه 5 درصد – حداکثر حد نوسان بازار – تا باز بودن بازار انجام شد زیرا مازاد تقاضا قیمت درخواستی را به سقف روز رساند.

مازاد تقاضا همراه با سقف تغییر قیمت چیزی را ایجاد می کند که صف تقاضا نامیده می شود. صف های مناقصه گران به طور کامل در آخرین دقایق معاملات از بین رفت و برخی از سهام تا 3 درصد کاهش یافتند زیرا معامله گران سود حاصل از سوپر رالی سه روزه را محدود کردند.

سقوط لحظه آخری سه شنبه در سهام تا حدودی شوم بود. حرکت نزولی اواخر سه شنبه در روز چهارشنبه ادامه یافت. بورس اوراق بهادار با کاهش 275 واحدی باز شد و در طول روز 0.9 درصد کاهش یافت زیرا معامله گران موقعیت های خود را برای آخر هفته کاهش دادند. TEDPIX در هفته 77498 امتیاز بسته شد.

افت 701 واحدی روز چهارشنبه بزرگترین ضرر روزانه بورس اوراق بهادار از 16 مارس 2015 بود، زمانی که شاخص به دلیل عدم اطمینان در مورد مذاکرات هسته ای 3557 واحد سقوط کرد.

  محرک رشد

محرک اصلی رشد، چشم انداز بهبود اقتصاد ایران به دلیل پایان انزوای این کشور از اقتصاد جهانی بوده است. تحریم‌های برنامه هسته‌ای تهران در 16 ژانویه لغو شد، زیرا ایران برنامه هسته‌ای خود را در راستای توافقی که با 1+5 – ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین و آلمان منعقد کرده بود، کاهش داد. این توافق تاریخی به خصومت 12 ساله ایران و غرب بر سر دامنه برنامه انرژی هسته ای تهران پایان داد.

از زمان لغو تحریم ها، بورس اوراق بهادار 22 درصد رشد داشته است در حالی که رقیب کوچکتر آن، ایران فرابورس 14.7 درصد جهش کرده است. IFB TSE را تحت الشعاع قرار داده است، اما با وجود اندازه کوچکتر، ثابت کرد که بازاری با نوسان کمتر است.

در هفته گذشته، شاخص معیار IFB، IFX، با 3 درصد افزایش به 816.33 واحد رسید – نزدیک به بالاترین حد در 14 ماه گذشته.

اشتیاق نسبت به تغییرات در پویایی اقتصادی ایران به دلیل لغو تحریم‌ها در حال حاضر تأثیر کاهش شدید قیمت نفت را از بین برده است – نفت خام منبع اصلی درآمد دولت ایران است و بیش از 60 درصد از صادرات شرکت‌های ایران مبتنی بر نفت و همچنین بحران است. در سیستم بانکی و بدهی های معوق دولت.

احساسات مثبت در مورد حذف تحریم‌ها آنقدر قوی بوده است که بازارهای سهام ایران را در جهتی مخالف با روندهای جهانی قرار داده است.

بلومبرگ گزارش داد، کاهش یک ساله در سهام جهانی که با فروش انرژی آغاز شد، روز پنجشنبه به یک بازار نزولی تمام عیار تبدیل شد، زیرا سقوط سهام بانک ها باعث افزایش زیان در گسترده ترین سطح جهانی به بیش از 20٪ شد.

شاخص جهانی همه کشورها MSCI با کاهش 1.3 درصدی، کاهش خود را از ماه می به 20 درصد رساند و بزرگترین عقب نشینی از ریسک از زمان بحران بدهی های مستقل اروپا در سال 2011 را نشان داد. هر صنعت از رکورد بالای سال گذشته با کاهش بیش از 25 درصد در بخش مالی سقوط کرده است. سهام و 30 درصد در انرژی و کالا.

  سابقه پیگیری رئیس SEO

روز سه‌شنبه، محمد فطانت، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری به تشریح فعالیت‌های سئو در طول سال و دفاع از آن پرداخت.

فطانت به سودهای کلان سهام در سال جاری – تقریباً تمام آن در ماه گذشته – اشاره کرد و از مجموع 120 میلیارد دلار ارزش صرافی‌های ایران TSE و IFB برخوردار شد. اندازه TSE بیش از سه برابر IFB است.

رئیس SEO پنج وب‌سایت جدید، از جمله نسخه انگلیسی صفحه وب سازمان خود را که مدت‌ها در انتظارش بود، معرفی کرد.

به گزارش بورس پرس، به دلیل شایعاتی مبنی بر استعفای فطانت و تعیین جانشین وی، سهام سقوط کرد.

SEO در بیانیه مطبوعاتی رسمی بعداً این ادعاها را رد کرد.

فتانات مدعی شد که اندازه بازار بدهی برای مطابقت با ارزش ترکیبی بازار سهام در سه سال آینده افزایش خواهد یافت. او همچنین گفت که سازمانش در میان مدت به حرکت به سمت استانداردهای بازار بین المللی در مقررات ادامه خواهد داد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.