احتکار، تهدید اصلی صنعت مسکن

0

فقدان یک سیاست مالیاتی مؤثر برای خانه‌های خالی باعث احتکار اموال در بازاری شده است که تحت رکود اقتصادی است.

با ترکیدن حباب بازار مسکن در سال 2013، صاحبان املاک معاملات را به حالت تعلیق درآوردند و خانه های خود را برای رونق بعدی بازار و معاملات سودآورتر نجات دادند.

طبق مقررات فعلی، صاحبان خانه آزادی کامل در مورد اموال خود دارند. ضمیمه آخر هفته دنیای اقتصاد روز پنجشنبه گزارش داد، با این حال، فعالیت های سوداگرانه مانند احتکار قیمت ها را بالا نگه می دارد و فشار مضاعفی را به سمت تقاضا در بازار تحمیل می کند.

تهران به تنهایی 327000 خانه خالی در تهران در سال 11-2010 داشت، در حالی که این تعداد در طی دو سال بعد که بازار رونق را تجربه کرد، کاهش قابل توجهی داشت. تنها 137000 خانه خالی در نیمه دوم سال 13-2012 ثبت شده است. با این حال، تعداد خانه‌های خالی تهران تا پایان تیرماه 1394 به 235000 رسید.

وضع مالیات بر املاک خالی، اقدامی است که به‌طور گسترده توسط دولت‌ها در سراسر جهان برای مقابله با رشد احتکار دارایی استفاده می‌شود.

علیرغم تلاش‌های اخیر، مقامات به دلایل مختلف، از جمله نبود مکانیسم‌های مناسب برای شناسایی همه خانه‌های خالی در سراسر کشور، نتوانسته‌اند مالیات بر خانه‌های خالی بپردازند.

اصلاحات مالیاتی اخیر صاحبان خانه در شهرهایی با بیش از 100000 ساکن را ملزم می کند که مالیات بر املاک خالی خود بپردازند.

 ساختمان‌های ناتمام

افزایش تعداد ساخت و سازهای ناتمام نیز با نزدیک شدن به رونق بازار را تهدید می کند. معمولاً، سازندگان در زمان رکود ساخت و ساز خانه ها را متوقف می کنند و با بازگشت خریداران خانه به بازار، این روند را از سر می گیرند.

در دوران رونق بازار مسکن در ژوئن 2013، سرمایه گذاری در ساخت و سازهای ناتمام 36 درصد افزایش یافت. با این حال، در ژوئن 2014، زمانی که بازار در رکود بود، تنها رشد 19 درصدی سرمایه گذاری ثبت شد.

آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که در سال مالی قبل (منتهی به 29 اسفند 93) حدود 450 تریلیون ریال (9/14 میلیارد دلار) در پروژه های عمرانی ناتمام مانده است که نسبت به سال های قبل 11 درصد افزایش را نشان می دهد. /p>

بخش مسکن که با رکود طولانی مدت دست و پنجه نرم می کند، بخش کلیدی اقتصاد ایران است. این صنعت تقریباً 20٪ از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و 13٪ از جمعیت شاغل را در خود جای داده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.